Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kādi nosacījumi jāņem vērā, lai privātmājai no plašā piedāvājuma izvēlētos un ierīkotu efektīvu ventilācijas sistēmu. Raidījumā būveksperta padomi un ieteikumi.
1.jautājums. Vienstāva privātmāja no gāzbetona blokiem. Siltināta ar akmens vati no iekšpuses un ar 5cm putupolistirolu no ārpuses. Plastmasas logi. Izņemot vannas istabu un virtuves nosūcēju nav ventilācijas cukas/lūkas. Klimats mājās bez biežas vēdināšanas ir nepatīkams. Kādu ventilācijas sistēmu ieteicams ierīkot izvērtējot rezultātu pret izmaksām? Piemēram, vai pietiek ar lūkām sienās? Esmu lasījusi par logu gaisa apmaiņas iekārtām, bet nav saprotams, vai bez papildu ventilācijas tas ir pietiekams risinājums. Varbūt rekuperatori sienās ir atbalstāms risinājums? Rekuperatoru sistēmas ierīkošana izmaksu dēļ ir kā pēdējā opcija.
2.jautājums. Dzīvojamā māja, koka stāvbūve, apšūta ar klinkera ķieģeli. Pašlaik sienas „pīrāgs”: rīģipsis, 5cm akmens vate, 15cm koka stāvbūve, gaisa sprauga, klinkera ķieģelis. Māja ir vēsa. Ķieģelis vietām atšķēlies, krīt ārā un aiz tā redzamas koka trupes pazīmes. Vēlamies pavasarī veikt mājas siltināšanu, ķieģeli demontēt, protezēt izpuvušos stāvbūves elementus un vēlāk ēku apšūt ar dēļu fasādi. Plānojam siltināšanu veikt ar 160mm akmens vates plāksnēm, pēc vates 25mm kokšķiedras pretvēja plāksnes ar spundi, gaisa sprauga un 30mm apdares dēlis. Vai šis siltinājums būs pietiekošs? Ko darīt ar siltinājumu no iekšpuses aiz rīģipša? Vai to demontēt un apšūt ar kokšķiedras plāksnēm?
3.jautājums. Īpašumā ir nonākusi liela, pamatīga ēka. Tā netika pabeigta padomju laikā, bet sen jau uzlikts jumts un ielieta betona grīda. Apmēram 15cm betons ieliets uz plēves un nav izmantots nekāds siltinājums. Grīdas augstums ir tieši lentveida pamatu līmenī. Par grīdas stiegrojumu informācijas nav. Šobrīd māja kalpo kā saimniecības ēka, bet domājam pārbūvēt par dzīvojamo māju. Ēka būvēta no silikāta ķieģeļiem, sienu biezums 50cm, griestu augstums 3,8m. Kā rīkoties? Vai var klāt siltinājumu uz esošās grīdas? Ieklāt 5-10cm ekstrudēto putupolistirolu un veidot silto grīdu, jo demontēt jau izbūvēto negribas. Vai papildus siltinot ēku, pamatus un izbūvējot jaunu grīdu būs sasniegts dzīvošanai komfortabls rezultāts? Vai grīdas nebūs vēsas? Vai šādā variantā obligāti jāveido siltās grīdas? Vai pietiks ar radiatoru siltumu?
4.jautājums. Izveidojusies tāda situācija, ka šķēpi tiek lauzti divu viedokļu sadursmē. Lūdzam Jūsu izšķirošo vārdu. Koka māja no ārpuses siltināta ar ekovati, apšūta ar dēlīti. Iekšpusē 50mm lata, ekovate, 6mm preskartons. Jānobeidz iekšējā apdare ar rīģipsi vai spundēto dēlīti. Strīdu ābols - vajadzīga gaisa sprauga, vai nē?
5.jautājums. Kādu materiālu Jūs ieteiktu virtuves darba virsmai? Šobrīd ir finierēts MDF kurš regulāri ir jāpārslīpē.
6.jautājums. Pirms 70 gadiem mūrēta podiņu krāsns. Bez cukām, nevelk, sit dūmus atpakaļ. Vai var izgriezt cukas, lai krāsni iztīrītu. Kā to izdarīt un kur atrast meistaru?
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X