Iespējams, ka dzejkoncertam Latvijā ir senākas saknes, tomēr mana pirmā iepazīšanās ar šo žanru notika pirms gadiem septiņiem Rakstniecības un mūzikas muzejā, kur uzstājās grupa SIGMA un dzejnieki. Žanru simbioze norezonēja ne tikai manā, bet arī citu apmeklētāju sirdīs, un vēlāk koncerta papildinātā versija izskanēja arī Rīgas Domā, kļūstot par tā gada Dzejas dienu apmeklētāko pasākumu.

Vēl piebildīšu, ka šī dzejkoncerta ieraksts ir klausāms arī kompaktdiskā, bet šogad šī žanra ierakstus ir kuplinājis arī izdevniecības "Upe tuviem un tāliem" klajā laistais dzejkoncerta "Tu sauci mani vārdā - upju līnijās" kompaktdisks. Albuma virzītājspēks ir šī "NeFormāta" viešņas - mūziķe Lauma Kazaka un aktrise Maija Arvena, ierakstā piedalījusies arī Ieva Lapkovska, Marianna Puriņa, Ivars Kalniņš, Staņislavs Judins un Andris Buiķis, bet dzejnieces Noras Jakoveles dzeju lasa Nacionālā teātra leģendas - Inta Tirole un Jānis Skanis.

Kad skan mūzika, dzeja iegūst citu kontekstu...

Dzejkoncerts ir labs formāts, kādā izskanēt dzejai, jo tas ir interaktīvāks un interesantāks, nekā dzejas lasījumi,

par dzejkoncerta pievilkšanas spēku teic Lauma, kas pati savai mūzikai iedvesmu rod dzejā:

man ir tā - es izlasu tos īstos vārdus, kur ietērptas jūtas un emocijas, un man uzreiz sāk skanēt mūzika!

Es domāju, ka dzeja latviešiem ir īpaši tuva, jo mums tautasdziesmas, kas arī ir dzeja - īsi, tēlaini un simboliski uzrakstīta doma,

viņu papildina Maija; pilnu sarunu ar abām viešņām klausieties ierakstā, ieskatam vēl pāris atziņas:

instrumentālā mūzika dod iespēju sapņot - un kāpēc gan nedot klausītājam iespēju veidot savu stāstu?

mēs šobrīd strādājam pie jauna projekta - mūzikas un dzejas izrādes par sievietes iekšējo pasauli.

Visas projekta dalībnieces ir dāmas un mēs izmantojam dzejnieču dzeju, ko mēs apzināti meklējam spēcīgu, starojošu, pašvērtīgu un iedvesmojošu!

(Iemesls) - mēs atskārtām, ka Latvijas dzejā un mūzikā trūkst sievietes, kas vicina zobenus - kā amerikāņi saka, supervarones!

Slavējiet sevi, lepojieties ar to, kas jūs esat!

Tagad, līdz Jaunajam gadam, bet, ja ir duka, tad arī vēlāk - katru dienu pieejiet pie spoguļa, paslavējiet sevi un pateicieties par visām tām lietām, kas jums ir dotas!

"NeFormātā" izskan Laumas Kazakas dziesmas "Piparmētras" un "Vinsents", instrumentālais skaņdarbs "Upes augustā", kā arī latviešu tautasdziesma "Tālu, tālu gaisma gāja" Maijas Arvenas izpildījumā.