Pārdaugavai Latvijas andergraunda mūzikā ir īpaša vieta un pirmie šīs apkaimes mūziķi, kas nāk prātā, ir leģendārie astoņdesmito gadu "pagrīdnieki" Hardijs Lediņš un DZELTENIE PASTNIEKI.
Deviņdesmitajos gados uņģika tradīcijas Alises ielas ūdenstornī turpināja mūzikas izdevniecība "Tornis", bet mūsu dienās Pārdaugavā darbojas arī "NeFormātā" vairākas reizes intervētais Andris Indāns ar savu GAS OF LATVIA.
Tomēr Pārdaugavas mūzikas čemodānam, ja citējam jau minētos pastniekus, ir "dubults dibens - un zem dubultā vēl viens", proti, šai apkaimē rosījušās arī citas maz un teju nezināmas pagrīdes grupas, kuru veikumu pēta un ar paša izdevniecības "Underbed Storage" palīdzību pasaulē palaiž šī "NeFormāta" viesis Lauris Vorslavs:
Misija?
Negribētos tik spēcīgu vārdu lietot, bet uz to pusi ir, tas notiek par saviem līdzekļiem, pilnīgi neatkarīgi no citiem ienākumu avotiem, tas nepaliks par valsts vai sponsoru apmaksātu projektu; kāpēc?
Lai būtu pilnīgi neatkarīgs un brīvs!
Par laimi, Lauris nav "kurpnieks bez kurpēm" un "Underbed Storage" bendkempa lapā ir rodami arī viņa introvertās mūzikas projekta "Rudens lapas" ieraksti, kā arī tumšā viļņa grupas T.U.M.S.A ieraksti, kuriem veltītā intervija "NeFormātā" mēnesi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā izcēlās ar biedējošu pravietiskumu:
Mākslinieki jūt, viņi var paredzēt kaut ko - kara konteksts, citas lielas kataklizmas ir mākslinieku kompetencē; kara tēma, Eiropas kārtējais haoss albuma "Legion of Silence" ir bišķiņ dzirdams...
Kara motīvi - gan skaņdarbu nosaukumos, gan semplētos marša ritmos, par kuriem paldies Lauris saka bundziniekam Jurim Kroičam (K.REMONTS, JAUNS MĒNESS), caurstrāvo arī nule publiskoto grupas CLAUSTRUM (Lauris Vorslavs, Raimonds Bērziņš, Ģirts Radziņš) ierakstu "Legion of Silence", kas uz savu izdošanu ir gaidījis desmit gadus, iezīmējot 1992.gadā dibināto Latvijas tumšā ambienta pionieru "došanos tautās":
mēs atrodamies principiālā pagrīdē, pilnīgā alternatīvajā realitātē - CLAUSTRUM nav bijusi neviena jēgpilna intervija, par mums ir pāris teikumi vikipēdijā; ir palikusi tikai koncertierakstu migla un informācija tautas folklorā...
Sarunu ar Lauri klausieties ierakstā, ieskatam dažas raidījuma viesa atziņas:
Astoņdesmit astotajā gadā, pirms došanās armijā, par mums, grupu T.U.M.S.A, interesējās Valsts drošības komiteja - mēs bijām alternatīvu meklējoši cilvēki, un bija orgānu interese, kāpēc mēs tādi esam.
Kad deviņdesmitajā gadā es atnācu atpakaļ, VDK vairs nebija, varēja darīt un runāt ko gribas, visu ideoloģisko varēja likt pie malas un nodarboties tikai ar radošām lietām, nebija vairs nekādu ierobežojumu...
Deviņdesmitajos gados uz CLAUSTRUM performancēm nāca 10, 15 cilvēku, tāpēc mums nācas spēlēt kopā ar citām subkultūrām - pankiem, metālistiem, kas bija drausmīgi, jo tā ir pilnīgi cita enerģētika, pavisam cita mūzikas padeve.
Mēs bijām vienīgā grupa, kas spēlēja šajā žanrā, mums Latvijā ļoti ilgu laiku nebija domubiedru - līdz gadsimta mijai tā arī nospēlējām; neoklasiskais dark wave līdz pat šai dienai Latvijā nav diez ko izplatīts, dark ambient gan tiek praktizēts vairāk - no kāda 2010.gada arī Latvijā parādījās tendences...
Mēs esam piedalījušies bērēs - ka izvadītājgrupa; tā ir liela atbildība - nospēlēt bērēs!
Es esmu arī internetā kādas sarunas lasījis, kad prasa, kādu mūziku bērēm izvēlēties, tad ir arī mūsu ierakstus piedāvājuši...
"NeFormātā" izskan CLAUSTRUM albuma "Legion of Silence" skaņdarbi "Eyes of the Past", "Ethereal Rain", "Old Helens Piano" un "Sēru vītols" ar Friča Bārdas dzeju, bet visu albumu klausieties grupas bendkempa profilā:
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X