Sagadīšanās vai ne, bet "NeFormāta" saruna ar Latvijas dziesminieku kustības rušinātāju un laistītāju Inesi Muižnieci izskan tieši "Dziesminieku dienā" - Latvijas dziesminieku koncertā, kas jau otro reizi pēc kārtas ir iekļauts Dziesmu svētku programmā.

Esmu pārliecināts, ka ar laiku "Dziesminieku diena" kļūs par tādu pašu dziesminieku tradīciju, kā ikgadējās Austrasdienas, Dziesminieku dienas Sēlijā vai lielās dziesminieku kopā sanākšanas, kuras ar dažādiem nosaukumiem gadu gaitā notikušas dažādās vietās - Jelgavā, Cēsīs, Jaunpiebalgā, Popē, bet šogad dziesminieki pirmo reizi pulcēsies Rendā.

Renda ir ir bijusi saistīta ar Austru Pumpuri un Austrasbērniem - viņi savulaik ir dziedājuši izdemolētajā Rendas baznīcā, uz baznīcas gruvešiem dziedājuši Imanta Kalniņa koncertprogrammu,

Rendas izvēli paskaidro Inese, piebilstot, ka festivāls "Trubadūrs" būs ceļojošais festivāls ar savu intrigu:

kā zināms, trubadūrs ir ceļotājs un arī festivāls "Trubadūrs" gan uzņems ceļojošos dziesminiekus, gan arī pats ceļos.

Cik gadus mēs būsim Rendā un vai pārcelsimies uz citu vietu, tas viss paliek "Trubadūra" ziņā - kā viņam iepatiksies!

Sarunu ar Inesi par Latvijas dziesminieku tradīcijām un aktualitātēm, dziesminieku konkursu "Tīrradnis", ceļojošo festivālu "Trubadūrs", kā arī Latvijas mazpilsētu šarmu klausieties ierakstā, ieskatam dažas "NeFormāta" viešņas atziņas:

man lielākais prieks ir par to, ka konkursam "Tīrradnis" katru gadu piesakās dziesminieki, kurus es iepriekš nebiju zinājusi; tas nozīmē, ka mums ir, kur "rakt", ka dziesminieku tiešām ir daudz un ka šī kustība attīstās!

Tas arī nozīmē, ka "Austrasbiedrībā" mums ir ļoti daudz darba, jo ne visi dziesminieki piesakās konkursam "Tīrradnis", ne visi grib piedalīties konkursā, bet tas ir veids, kā mēs viņus vismaz varam apzināt un popularizēt!

Ar ceļojošo festivālu man gribas parādīt šo mazo un skaisto vietu brīnišķīgās bagātības!

Nevis braukt Rendai cauri, bet apstāties - aiziet līdz Īvandes ūdenskritumam, noiet pie Abavas krasta, pabūt Rendas baznīcā.

Un arī uz priekšu festivālu "Trubadūrs" mēs rīkosim nevis lielajās pilsētās, bet mazajās vietās, kur ir lielas vērtības, ko mēs vēl varbūt tik labi neapzināmies...

"NeFormātā" izskan Austras Pumpures dziedātā "Noausim kājas, atpīsim sirdis", konkursa "Tīrradnis" 2022.gada uzvarētāja Alda Kolosova dziesma "Nātres", Latvijas visceļojošākā ģitārista un dziesminieka Reiņa Jaunā izpildītā "Mēs" un Austrasbērnu dziedātā "Karsta mana jauna dziesma".