Kopš pirmā festivāla "Vārti" ir pagājuši vien pieci gadi, kuru laikā festivāla rīkotāji ir paveikuši lielas lietas - iezīmējuši "Vārtus" kā vienu no lielākajiem pašmāju dziesminieku festivāliem,  devuši jaunu dzīvi pamestajai Popes estrādei, bet galvenais, manuprāt, ir tas, ka festivāla notikšana, estrādes un citu Popes kultūrvietu atjaunošana ir kļuvusi par nozīmīgu ideju arī vietējai Popes kopienai.

Šai laikā būtu lepnība teikt - mēs izšķīrāmies; kā zināms, šis laiks pats izšķir daudz ko,

uz "NeFormāta" jautājumu par šīgada festivāla formāta maiņu smejot atbild Liepājas dziesminiece Maija Kalniņa, kas kopā ar Popē mītošajām Daci Vašuku un Ilzi Meieri organizē jau piekto festivālu "Vārti".

Šīgada "Vārtos" tiks vākti līdzekļi Popes muižas verandas atjaunošanai, kas notiks saskaņā ar arhitektes Zaigas Gailes projektu, savukārt muzikālā programma ierasto trīs dienu vietā izskanēs ar viena vakara rokmūzikas sprādzienu, proti - 25.jūlijā Popes estrādē uzstāsies grupa PĒRKONS ar Imanta Kalniņa, Jura Kulakova un Jura Sējāna rokoratoriju "Kā jūra, kā zeme, kā debess", bet vakaru noslēgs grupa TURAIDAS ROZE.

Tomēr "Vārtos" neizpaliks arī jau ierastā dziesminieku klātbūtne - ir aicināti Austrasbērni un brīva ieeja būs citiem dziesminiekiem, kuru uzstāšanās laiki un vietas pagaidām ir lielais nezināmais arī pašiem festivāla rīkotājām:

varbūt mēs atkal piedzīvosim tos laikus, kad dziesminieku dziesma iesāk skanēt ne pēc pulksteņlaika vai organizatoru signāla, bet tad un tur, kur paši dziesminieki atradīs dziesmai par labu esam būt!

Pilnu sarunu ar festivāla rīkotājām klausieties pielikumā, ieskatam daži raidījuma viesu citāti:

festivāla "Vārti" rīkošana kārtējo reizi man deva iespēju piedzīvot, kā tāda trausla matērija kā dziesma spēj iekustināt materiālo pasauli, un cik ļoti tās ir vajadzīgas viena otrai!

forši projekti un festivāli ir dzīvi tik ilgi, kamēr paši rīkotāji ir kaifā no tā, kamēr viņi paši pirmatklāj šo notikumu!

Vēl būtiski ir atstāt vakardienas panākumus vakardienai un nākamajā gadā doties iekšā ar tādu kā nezināšanu, nevis ar sajūtu - mēs jau visu zinām un tāpēc maucam pēc pagājušā gada scenārija...

Raidījumā izskan PĒRKONA rokoratorijas "Kā jūra, kā zeme, kā debess" skaņdarbi "Liepu dziesma" un "Zvirgzdu sasaukšanās", kā arī TURAIDAS ROZES dziesmas "Vējš un liepa" un "Kas jūs esat".