Izdzirdot šī "NeFormāta" viešņas Evijas Vēberes vārdu, reti kurš iedomāsies par viņas oriģinālmūziku - arī to, kas rodama jaunajā albumā "Kā", toties vairums atcerēsies koncertā "Mīlestības vārdā" izskanējušo Evijas versiju dziesmai "Svētku diena".

Interesanti, ka līdzīgi nesen atgadījās ar Kristiana Brektes daiļradi - mākslinieks gadiem ir radījis provokatīvu mākslu, tomēr plašāka publika par viņu uzzināja vien pēc nu jau Vislatvijas slavu ieguvušā murāļa Tērbatas ielā. Tāpēc viens no jautājumiem Evijai ir par avangarda mākslas likteni: vai ir spēkā princips - savā lokā dariet, ko vēlaties, bet publiskā telpā labāk nerādieties?

mani visvairāk šokē tas veids, kā sabiedrībā tiek izrādīts, ka tev kaut kas neiet pie sirds - vai kā cilvēki ar pretējiem viedokļiem komunicē savā starpā;

Vispār šādi notikumi iekustina cilvēku, viņš savibrējas un nākamreiz, kad šis cilvēks atkal kaut ko ieraudzīs, viņš jau būs nedaudz atvērtāks - tādā ziņā tā ir laba lieta, bet māksliniekam, kam ir jāuzņem šīs negācijas - tas ir atkarīgs no tā, kā viņš spēj visu šo "sagremot"...

 

Sarunu ar Evijas pārdomām par gada gaišajiem un tumšajiem mēnešiem, modulārajiem sintezatoriem, nelielas bumbas sprādzieana efektu radījušo repošanu kopā ar ansi, iespējamo pievēršanos popmūzikai un apskates vērtajām  Kurzemes vietām klausieties ierakstā, ieskatam pāris mūziķes atziņas:

pandēmijas laiks arī man ir "piespiedu radošuma" laiks - man pašai sevi ir jāpiespiež uzlikt sev kādu darbiņu, lai nepaliktu pārāk bēdīgi...

protams, ka atzinība iedvesmo darīt!

Tomēr galvenais ir darīt un tieši tajā slēpjas tas prieks. Tomēr to ir ļoti grūti sev atgādināt, jo reizēm jau gribas vairāk sekotājus vai vairāk vēl ko citu - bet tas jau neaizpilda to tukšumu, to tukšumu var aizpildīt tikai darbošanās un radīšana!

Vai ir viegli būt māksliniekam?

Man liekas, ka vispār cilvēkam būt nav viegli... Mākslinieks nevar sevi tik ļoti piesiet ikdienas ritmiņam un tas var visu baigi samudrīt - tev it kā ir tik daudz tā laika, bet tai pašā laikā nav nekā, kas tevi notur pie rutīnas.

Rutīna mums visiem ir vajadzīga, jo tad Tu zini, ko Tu iesāksi ar sevi - ir ļoti svarīgi saprast, ko Tu ar sevi iesāksi...

 

"NeFormātā" izskan Evijas Vēberes albumā "Kā" rodamā "Neiemīlas, vispār ne", kopā ar ansi ierakstītā "Labs suns", "Kā ir īstenībā" un "Ir ļoti", bet visu albumu klausieties bendkempā: