Šīgada Dzejas dienas "NeFormāts" ieskandina ar Jāņa Rokpeļņa dzeju, kuru savam debijas albumam "Neskaramam nepieskaros" izvēlējusies mūziķu apvienība "Sarnovskis Sēruma".

Apvienību sarunā pārstāv abi tās dalībnieki - Mareks Sarnovskis, kura zināmākais projekts ir ZEMES MALA, kā arī jaunā mūziķe Anna Sēruma.

Te jāpiebilst, ka Annai šī ir atkārtota mijiedarbība ar dzejnieka darbiem, jo viņas apvienība PELNI pirms nepilna gada klajā laida albumu "Nospiedumi" - arī tā dziesmās ir izmantota tikai Rokpeļņa dzeja.

Interesanti, ka Rokpeļņa dzeja tikai pēdējā laikā piedzīvojusi intensīvu transformāciju mūzikā, jo padomju gados Latvijas populārajā mūzikā tā izskanējusi salīdzinoši maz - kāpēc?

Rokpeļņa dzeja jau ir dziesma - un ko Tu kā mūziķis ķersies klāt pie pabeigtas dziesmas?

par šo atturību pasmejas Mareks, uzsverot, ka galvenais vadmotīvs albuma tapšanā bija apņemšanās šo Jāņa dzejas dziesmu nesačakarēt un tam piekrīt arī Anna:

vajag trāpīt uz Rokpeļņa viļņa, lai varētu viņa dzejoli apdarināt; pie tam uzlabot šo dzejoli mēs nevaram, tā vietā mūsu pienākums ir pielikt kādu nemanāmu garšvieliņu, kas izceļ dzejoļa jēgu.

Pilnu sarunu ar Mareku un Annu klausieties pielikumā, ieskatam vēl dažas raidījuma viesu atziņas:

Manuprāt, daudzi izvēlas lasīt vieglāku dzeju, jo Rokpeļņa dzeja ir skarba un smagnēja un vairums izvēlas pozitīvu, nevis depresīvu dzeju.

Dzejnieki formē un izaicina tautas domāšanu - un, ja dzejā nekas augstvērtīgs neparādās, tad ar domāšanu ir čupā, refleksija nenotiek un valoda iet uz beigām, tāpēc dzeja mums kā mazai nācijai ir ļoti būtiska!

Rīgā mūziķi vārās savā sulā, viņiem ir platforma radošajai darbībai - viņi var veidot sadarbības, mainīties un kooperēties; es pārdzīvoju, ka Jēkabpilī tā nav!

"NeFormātā" izskan apvienības "Sarnovskis Sēruma" albuma "Neskaramam nepieskaros" dziesmas "Augusts", "Pelēks lietus", tituldziesma "Neskaramam nepieskaros" un "Lupata".