Daba nemīl tukšumu!

Šo sakāmvārdu droši vien var attiecināt arī uz mūziku - ja pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados padomju cenzūras dēļ Latvijas klausītāji tā arī netika pie vietējām blūzroka un psihedēliskā roka grupām, tad mūsu dienās šis trūkums tiek kompensēts ar uzviju.

Tam par pierādījumu ir pietiekami liels skaits pašmāju psihedēlijas žanra grupu, pie kurām pieder arī jau otro albumu "Svabads" izdevusī grupa ADVANCED BLUE (Gustavs Gailītis, Rūdolfs Mikus Stelps un Oskars Vismanis).

Esamība padomju Savienība ļoti iebremzēja Latvijas muzikālo izaugsmi un var tikai sapņot, kāds citādi varētu būtu bijis mūsu rokmūzikas kanons.

No otras puses un cenšoties uz to skatīties pozitīvi - mums ir ļoti daudz žanru, kur latviskais gars nav pieskāries un mums tagad ir iespēja to visu celt uz augšu.

Jā, es cenšos uz to skatīties tā, ka tagad ir tik daudz jauna, ko mēs varam darīt,

sarunā filozofiski spriež šī "NeFormāta" viesis - ADVANCED BLUE līderis Gustavs Gailītis, piebilstot:

man ir paveicies, jo savos sešpadsmit gados es gāju uz koncertiem, kas man ļoti patika - SO LUCID ELECTRIC FEEL, THE COCONUTS, THE PINK ELEPHANT, grupa AVOTS - jā, man ir paveicies, ka es esmu izaudzis ar vietējo rokmūziku, kas mani ir iedvesmojusi!

Sarunu ar Gustavu par mūzikas skolas trombonu bungu vietā un ietekmīgajiem ģitārskolotājiem, pašmāju domubiedriem un kultūrvietām, vecvārdiem dziesmu tekstos un latvju dainām, kā arī Gustavaprāt skaistākajām Latvijas vietām klausieties ierakstā, ieskatam dažas raidījuma viesa atziņas:

Dziesmas garums man nekad nav bijis tabu, jo man mūzika saistās ar būšanu mirklī, kas sevī ietver improvizāciju un sarunu - jo garāks laiks dziesmai, jo lielāka šī platforma.

Man drīzāk ir traucēklis pārāk īsa dziesma, jo man ir sajūta, ka man kāds ir iedevis ko gardu, bet nav līdz galam pabarojis...

dziedot latviešu valodā, var izbēgt no klišejām, jo angļu valodā ir ļoti viegli ieslīgt pārāk daudz izmantotās frāzēs, kuras ir ļoti viegli salikt - kā pa klucīšiem;

Es esmu piefiksējis, ka nedēļās, kad ir koncerts, man ir pacilāts garastāvoklis, jo es zinu, kas būs šīs nedēļas lādiņš.

Jā, tā enerģijas apmaiņa ir ļoti jauka - man patīk redzēt svešus cilvēkus, kam tu spēlē, es mēģinu viņiem šaut to enerģijas bultu virsū un viņi to atšauj atpakaļ, tā ir īpaša lieta!

Es pats vadu arī ģitāras nodarbības un redzu, ka sešpadsmitgadīgie uzskata, ka mūzika var būt darbs - un tā ir ļoti būtiska maiņa, kam jānotiek, lai rastos jauna un spēcīga mūzika.

Manuprāt, tagad vispār ir īpašs laiks, kad parādās daudz un dažādas grupas, beidzot tiek pāstāvēti dažādi žanri; notiek paaudžu maiņa un to var just!

"NeFormātā" izskan ADVANCED BLUE albuma "Svabads" skaņdarbi "Aka", "Pienene" un "Niedrājs".