Latvijas Televīzijā (LTV) tapusi dokumentālā filma “Ilmārs Dzenis. Es atkal gaidu tevi Floridā” (2022), režisors Arvīds Babris, scenārija autors Gundars Rēders. Filmu pirmizrādīs 16. jūnijā pulksten 21.10 LTV1.

Režisors Arvīds Babris:

“Viņš un viņa balss, viņa solo plates un repertuārs – tas bija tas, pēc kā ilgojās katra latvieša sirds, prāts un dvēsele. Ļoti ceru, ka Ilmāra Dzeņa tēls šajā filmā, pirmkārt, mudinās latviešus paklausīties viņa balsi un arī Čikāgas piecīšu agrākos ierakstus, kas muzikāli ir absolūti fantastiski, otrkārt, aicinās saprast, kas ir tas kopīgais latviešu spēks, uz ko katram individuāli no mums vajadzētu tiekties, mācīt saviem bērniem un mazbērniem – kādam ir jābūt foršam, darbīgam, aktīvam, savu un citu dzīvi veidojošam cilvēkam.”

Ilmārs Dzenis ir tautā iemīļots trimdas latviešu dziedātājs un tekstu autors. Atpazīstamību iemantoja, atskaņojot iemīļotus latviešu šlāgerus un latviskojot populāras Rietumu dziesmas. Muzicējis “Čikāgas piecīšos”, koncertējis ASV, Kanādā, Austrālijā, Jaunzēlandē pie trimdas latviešiem. Vēlāk sācis savu solokarjeru. Atmodas laikā daudzi latvieši pirmo reizi ieraudzīja Ilmāru Dzeni “Mikrofona” aptaujas koncertā, bet viņa balsi zināja jau sen – aiz dzelzs mūra, Padomju Latvijā, viņa ierakstus klausījās katrā mājas ballītē. Ierakstus bieži ieveda kontrabandas ceļā, Latvijā tos slepus pavairojot un izplatot.

LTV filmēšanas grupa devās uz ASV, lai satiktu Ilmāru Dzeni, kurš nesen nosvinēja savu 90. dzimšanas dienu. Filmā tiek vēstīts par Ilmāra Dzeņa dzīves ceļu, kas tipisks tik daudziem latviešiem – bērnība pirmskara Latvijā, bēgļu nometne Vācijā, pārcelšanās uz ASV. Tajā būs intervijas ar pašu Ilmāru Dzeni, viņa līdzgaitniekiem ASV, Puertoriko un tepat, Latvijā. Tāpat arī atklāsies unikāli arhīva videomateriāli, kas atspoguļo trimdas latviešu dzīvi pagājušā gadsimta 60. un 70. gados.

Filmas komandu veido režisors Arvīds Babris, scenārija autors Gundars Rēders, scenārija līdzautors Jānis Veikšāns, operatori Jānis Indriks, Uvis Burjāns un Normunds Pavlovskis.