Latvijas Radio žurnālistu un raidījumu vadītāju klātbūtne nozīmīgos notikumos gan Latvijā, gan pasaulē ir būtiska kvalitatīva un operatīva satura radīšanai. Klātesamība ļauj veidot autentisku, kontekstuāli bagātu un uzticamu saturu, kas veicina mūsu klausītāju izpratni par globālajiem procesiem. Vienlaikus šī pieeja stiprina Latvijas Radio kā nozīmīga medija lomu starptautiskajā informatīvajā telpā un iekļaušanos pasaules mediju vidē, kā arī ļauj attīstīt mūsu profesionālo kapacitāti.

Par godu Pasaules radio dienai Latvijas Radio ir apkopojis informāciju par savu darbību globālajā vidē un ir izveidojis interaktīvu karti ar valstīm, no kurām ziņojuši Latvijas Radio žurnālisti. Un to ir gandrīz 60! Tās ir bijušas reportāžas no karstajiem punktiem un būtiskiem starptautiskas nozīmes notikumiem, tiešraides no pasaulslavenām koncertzālēm un sporta arēnām, latviešu diasporas kopienu apmeklējumi, žurnālistu pētnieciskais darbs un citi nozīmīgi mediju pasākumi.

Ziņas notikumu centrā

Stāvēt līdzās aktuālāko notikumu attīstībai nozīmē ne tikai ziņot par faktiem, bet arī izprast situācijas cēloņus un sekas, kas dod vietu padziļinātai analīzei, tostarp pasaules norišu ietekmei uz Latviju. Turklāt tas ir vienīgais veids, kā radīt ekskluzīvu saturu un piekļūt informācijai tieši no avotiem – intervēt aculieciniekus, amatpersonas un ekspertus, kā arī citus cilvēkus, kurus savādāk satikt nebūtu iespējams.

“Latvijas Sabiedriskie mediji vienmēr centušies būt klāt pasaulei svarīgos notikumos. Vai tās būtu vēlēšanas, bruņoti konflikti vai krīžu skartas valstis, kurām nepieciešama pārējās pasaules palīdzība. Gadu gaitā palaimējies būt arī tādās valstīs, kuras citkārt ārvalstu žurnālistiem ir bijušas slēgtas, vai tādas kļuvušas vēlāk konfliktu dēļ. Viens no mediju uzdevumiem ir stāstīt ne tikai par tuvākajiem notikumiem, bet arī par tālās valstīs un reģionos notiekošo, kas uzreiz vai nākotnē var ietekmēt procesus arī pārējā pasaulē. Dodot klātbūtnes sajūtu saviem lasītājiem, klausītājiem un skatītājiem, mēs veicinām arī viņu interesi par globālajiem procesiem, liekot pašiem domāt un veidot savu viedokli.”, komentē Latvijas Radio Ziņu dienesta vadītājs Uģis Lībietis.

Koncertzāle un sporta arēna viesistabā

Radio viļņos skan ne vien aktuālāko notikumu atspoguļojums un analīze, bet arī vēstījumi no pasaules spožākajām kultūras norisēm. Žurnālistu klātbūtne nozīmīgos starptautiskos pasākumos kā, piemēram, filmu festivālos, mākslas biennālēs, grāmatu un mūzikas tirgos gādā ne vien par latviešu talantu atspoguļojumu, bet arī par iespēju klausītājiem piedāvāt globāli atzītus kultūras notikumus.

“Tiešraides un reportāžas no dažādām valstīm ir ātrs un nepastarpināts veids, kā sniegt visaktuālāko informāciju. Mūzikas konvertējamībai ir īpaša priekšrocība, un iestāšanās Eiropas raidorganizāciju apvienībā 1993. gadā mums pavēra milzu iespējas ne tikai piedāvāt latviešu mākslinieku koncertus citu valstu raidstacijām, bet arī saņemt tos. Būt līdzās Zalcburgas festivāla tiešraidēm, BBC Promenādei un Vīnes Jaungada koncertam, dzirdēt Elīnas Garančas leģendāro Karmenu Metropoles operā Ņujorkā, Andra Nelsona inaugurācijas koncertus Birmingemā un Leipcigā, Marisa Jansona vadīto orķestru un kora “Latvija” programmas Amsterdamā un Minhenē, Elbas filharmonijas atklāšanas svinības, kā arī svinēt tūkstošiem citu notikumu. Klātbūtne Baltijas simbolisma izstādē Parīzē vai Venēcijas biennālē līdz ar reportāžām par eksotisku valstu tradicionālo mākslu veido neaprakstāmu satura bagātību un ceram, ka rada krietni lielāku empātiju, kas šodien tik ļoti nepieciešama,” stāsta Latvijas Radio 3 – Klasika direktore Gunda Vaivode.

Līdzīgi kā kultūrai, arī sportam ir unikāla spēja vienot un celt nacionālo lepnumu un pašapziņu. Latvijas Radio ir būtiski stāstīt par latviešu sportistiem pasaules līmeņa sacensībās un olimpiādēs, atzīmēt panākumus, kā arī būt pirmajiem, kuri izvaicās atlētus par viņu startiem un sniegumu. Azartisku komentētāju balsis, enerģiska gaisotne, emocijas pirms starta un finišējot, uzvaras un arī zaudējuma brīžos ir daļa no elementiem, ko var nodot tikai tie, kuri atrodas notikumu centrā.

Latviešiem pasaulē

Tāpat Latvijas Radio, kā daļai no Latvijas Sabiedriskā medija, ir svarīgi savi klausītāji visā pasaulē.

“Latvijas Radio 2 ir klausītākais radio Latvijā, bet mūs, protams, klausās arī ārpus valsts robežām. Jebkurā vietā uz pasaules mēs varam radīt kaut nedaudz māju sajūtu ar dziesmām dzimtajā valodā. Ārpus Latvijas mītošie latvieši ir daļa no mums – kāda ir viņu dzīve un ikdiena, kas interesants notiek diasporā – to mēs atspoguļojam, sazinoties ar tautiešiem ārzemēs raidījumā “Latviešiem pasaulē”. Cenšamies būt arī klātesoši diasporai nozīmīgos notikumos, tā, piemēram, esam veidojuši tiešraides reportāžas no pasaules latviešu amatierteātru saieta “PLATS solis” Stokholmā, no Eslingenas dziesmu svētku jubilejas Vācijā, un noteikti plānojam šo praksi turpināt arī nākotnē, lai būtu tuvāk mūsu tautiešiem,” stāsta Latvijas Radio 2 direktors Kaspars Mauriņš.