26. maijā apaļa 80 gadu jubileja Imantam Kalniņam.

Sveicot izcilo komponistu, mūsu ēterā dažādu personību stāsti par viņa radīto mūziku.

Daiga Mazvērsīte:

Daudz baltu dieniņu vēlam izcilajam komponistam Imantam Kalniņam. Skaņradis personiski muzicējis grupās 2xBBM un Turaidas roze. Čaklākie viņa dziesmu izpildītāji bijuši grupas Menuets un Autobuss debesīs, kā arī daudzi citi.

1941. gada 26. maijā Rīgā dzimušais Imants Kalniņš ir viens no izcilākajiem latviešu komponistiem, vienlīdz iezīmīgs kā akadēmiskajā žanrā, tā rokmūzikā. Turklāt skaņradis ir unikālas, dziļi latviskas intonatīvās valodas radītājs, vienlaikus kļūdams par savas paaudzes brīvdomības simbolu.

Mazotnē iekārojis vijoli, taču neuzņemts mūzikas skolā, nākamais komponists pašmācības ceļā un pie privātskolotāja apguva klavierspēli. Pēc Rīgas 24. vidusskolas 8. klases beigšanas Kalniņš iestājās J. Mediņa mūzikas vidusskolas kordiriģēšanas nodaļā, taču 2. kursā pāriet uz mūzikas teorijas nodaļu. Arī mūzikas augstskolā jauneklis vispirms tēmēja uz muzikoloģijas katedru, taču pēc spīdošas improvizācijas iestājeksāmenā pedagogi viņam ieteica kompozīcijas nodaļu. Profesora Ādolfa Skultes vadībā Imants Kalniņš mācījās līdz 1964. gadam, augstskolas kursu piecu gadu vietā apgūdams četros gados. Studiju gados Kalniņš bija pianists Roberta Ligera pantomīmā, līdztekus obligātajiem mācību plāna skaņdarbiem sacerēta arī mūzika teātrim.

1964. ar komponista diplomu kabatā Imants Kalniņš devās uz Liepāju, lai mūzikas vidusskolā mācītu teorētiskos priekšmetus. Viņa pirmie simfoniskie darbi tika iestudēti Rīgā, tikmēr Liepājā skan Kalniņa dziesmas daudzveidīgās teātra izrādēs – mūziklos Princis un ubaga zēns, Trīs musketieri u.c. Tieši Liepājā tika iestudēta Imanta Kalniņa sacerētā, pirmā rokopera visā bijušajā PSRS Ei, jūs, tur.

Kalniņš vadīja Liepājas rokgrupu 2XBBM, kura drīz pēc uzvaras Liepājas dzintarā ’70 tika izformēta. Viņa dziesmas Zvaigznītes priekšnesumā skanēja skandalozajā filmā Elpojiet dziļi (1967), vēlāk tās un jaunradītās Kalniņa dziesmas savā repertuārā pārņēma Jūrmalas jauniešu ansamblis Menuets, kas darbojās Jāņa Blūma vadībā. Komponista lauku mājā 1976. gadā aizsākas Imantdienu jeb Kalniņa dziesmu festivāla tradīcija.

Nozīmīgu līniju latviešu simfonismā iezīmējušas ne tikai komponista 7 simfonijas, bet arī 3 oratorijas. Ir uzvestas divas Imanta Kalniņa sacerētas operas, viņa kontā ir arī operetes, mūzikli, oratorijas, 40 kora dziesmas, mūzika teātrim un kino. Sacerētas apmēram 400 dziesmas, kas nosacīti pieskaitāmas rokmūzikas žanram.

1985. gadā Kalniņš izveidoja savu grupu Turaidas Roze, kurā ne tikai komponēja, bet arī spēlēja taustiņinstrumentus trīs gadu garumā. 80. gadu nogalē skaņradis aktīvi iesaistījās politikā, paiedams malā no Latvijas mūzikas norisēm.

Atdzimstot Imantdienām, vismaz uz šiem koncertiem Imants Kalniņš allaž gatavoja jaunas dziesmu programmas. Kopš 90. gadu vidus viņš arvien aktīvāk komponēja, tostarp sadarbībā ar Ainaru Mielavu un jo sevišķi – sava dēla Marta Kristiana Kalniņa rokgrupu Autobuss debesīs. Sava tēva dziesmas daudz izpildījusi arī skaņraža meita, aktrise Rēzija Kalniņa. Ļoti aktīva Kalniņa Liepājas periodā radīto dziesmu popularizētāja bijusi Austra Pumpure.

Imants Kalniņš ir Lielās mūzikas balvas laureāts (1997) un Triju zvaigžņu ordeņa kavalieris (1998). Latvijas kultūras kanonā ierakstīta Kalniņa 4. simfonija (1973), un komponista dziesma Pilsētā, kurā piedzimst vējš kļuvusi par Liepājas oficiālo himnu.

DAUDZ LAIMES, MEISTAR!