Godinot dzejnieku Māri Čaklo (1940-2003) 80 gadu jubilejā, leģendārā rokgrupa “Pērkons” šoruden vairākās Latvijas koncertzālēs skatītājiem piedāvās koncertprogrammu “Cilvēk, Tu esi!” ar divu rokmūzikas lieldarbu atjaunojumiem.

Koncertos skanēs Imanta Kalniņa, Jura Kulakova un Jura Sējāna 1984. gada rokoratorija “Kā jūra, kā zeme, kā debess” un fragmenti no Jura Kulakova 2002. gada rokoperas “Čigāns sapnī”.  Koncertprogrammas īpašie viesi būs grupas “Instrumenti” dalībnieks Reinis Sējāns, Latvijas Nacionālā teātra aktieris Egils Melbārdis, mūziķe, avangarda māksliniece Elizabete Balčus un mūziķe Maija Sējāne.

Rokoratorijas “Kā jūra, kā zeme, kā debess” pamatā ir Māra Čaklā 1981. gadā sarakstītā “poēma balsīs” ar tādu pašu nosaukumu, kas iekļauta 1982. gadā izdotajā dzejoļu krājumā “Kurzemes klade”. Oratorija tapa, kad tolaik aizliegtais “Pērkons” vērsās pie komponista Imanta Kalniņa ar aicinājumu radoši sadarboties, un tās mūzikas autori ir Kalniņš, Kulakovs un “Pērkona” basģitārists Juris Sējāns. Ar šo rokoratoriju “Pērkons” 1984. gadā atgriezās  uz skatuves, gūstot milzīgus panākumus pašdarbnieku republikāniskajā skatē Liepājā, kā arī pēc tam dodoties tūrē pa Latviju ar koncertprogrammu, ko veidoja šī oratorija un Imanta Kalniņa rokopera “Ei, jūs tur!”.  

“Cilvēkiem, kuri klausās radio un gājuši uz koncertiem pēdējo trīsdesmit gadu laikā, varētu būt radies iespaids, ka Kulakovs un “Pērkons” ir tikai tas ducis visiem no galvas zināmo dziesmiņu par slidotavu un pulksteni, gulbi un sapumpuroto zaru, jūras ūdentiņā nomazgāto meiteni un pirmo trolejbusu, bet patiesībā to ir daudz vairāk, un daļa nav pat publicētas. Rokoratorija “Kā jūra, kā zeme, kā debess” ir lielāka formāta darbs, ko sarakstīja “Pērkona” dalībnieki Juris Kulakovs un Juris Sējāns kopā ar Imantu Kalniņu ar Māra Čaklā dzeju grupas aizlieguma laikā, un kura ierakstu Kalniņa mājās esmu iekļāvis arī savā Radio NABA skanošajā visu laiku labāko latviešu albumu apskatā “Zibens Pa Dibenu”. Tās atskaņojums koncertā noteikti ir jāpiedzīvo!” saka mūzikas apskatnieks Uldis Rudaks.

Apvienojot Imanta Kalniņa izsmalcināto lirismu, Jura Kulakova rokenrola dinamiku un Jura Sējāna mierīgo stabilitāti, rokoratorija Māra Čaklā smalkajā dzejas valodā runā par jautājumiem, kas ir aktuāli šodien un vienmēr – par karu un mieru, spēku un vājumu, dzimtenes mīlestību un labā uzvaru. Šķiet neticami, ka šāds latviskās dzīvesdziņas pilns pasaules līmeņa rokenrols varēja tapt pirms gandrīz 40 gadiem drūmākajos padomju režīma gados. 1994. gadā rokoratorija tika izdota audiokasetē, 2007. gadā apgāds “Antava” izdeva CD. Abi šie ieraksti mūsdienās ir kļuvuši par audiogrāfisku retumu.

Jura Kulakova rokopera “Čigāns sapnī” tika iestudēta 2002. gadā Daugavpils teātrī Harija Petrocka režijā. Poēmu mistēriju “Čigāns sapnī” Māris Čaklais rakstīja vairāku gadu garumā, un tā ir viens no pēdējiem dzejnieka darbiem. Galvenās lomas iestudējumā dziedāja Ieva Akuratere, Niks Matvejevs un Latvijas Nacionālā teātra aktieris Egils Melbārdis, kurš par Jāņa lomu šajā iestudējumā saņēma “Spēlmaņu nakts” balvu kā labākais jaunais aktieris. Pavadījumu izrādei spēlēja tieši uz šo projektu atkalapvienojusies leģendārā Daugavpils rokgrupa “Elpa”.

Koncertprogrammā skanēs rokoperas spilgtākie dziedājumi, ko izpildīs “Pērkons” ar solistiem Ievu Akurateri un Egilu Melbārdi.

Koncerti notiks:

17. oktobrī Rīgā, VEF Kultūras pilī

1. novembrī – Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”

15. novembrī – Vidzemes koncertzālē “Cēsis”

21. novembrī – Ventspils Teātra namā “Jūras vārti”