Daumants Kalniņš klausītājiem piedāvā dziesmu “Ap karstu spuldzi” no koncertprogrammas ar Knuta Skujenieka vārdiem “DROŠINĀJUMS”, un izziņo jaunu programmas pirmatskaņojuma datumu!  Tas notiks 5. septembrī – dzejnieka Knuta Skujenieka dzimšanas dienā Mūzikas namā Daile.

Parasti pavasara smaržā ir skrejošu ūdeņu, zaļuma un talku ugunskuru notis. Šogad jaušama tāda klusa gruzdēšana, kas nenāk tikai no pērnajām lapām. Tā nāk no tautā nepalaistām dziesmām, no koncertiem un citiem kultūras notikumiem, kas gaida. Kā kvēlojošas ogles pavardā saraustas, pa brīžam aprušinātas, ka neizdziest, jo tūlīt, tūlīt jākur uguns. Tikai tas „tūlīt” ir aizkavējies. Un bažas sadegt, bažas nesagaidīt uzglūn jo tuvāk.

Gaida Daumants Kalniņš ar jauno koncertprogrammu „Drošinājums” un Knuts Skujenieks gaida. „Drošinājumu” vajag tagad. Kā radītājiem, tā skatītājiem, jo ir tāds laiks, kad vajadzīgs plecs vai drauga roka. Tomēr 22. aprīlī plānotais pirmatskaņojums atkal jāpārceļ. Un notiek kā Daumanta Kalniņa dziesmā ar Knuta Skujenieka vārdiem: „Ap karstu spuldzi tauriņš kvēl un plīvo, es neesmu tauriņš, nakts ir jāpārdzīvo.” Mēs pārdzīvosim! Vēl uzturēsim ogles, bet neļausim spārniem apdegt. Un rudenī svinēsim!

5. septembrī mūzikas namā „Daile” svinēsim dzejnieka Knuta Skujenieka dzimšanas dienu ar „Drošinājumu”, ar mums uzticīgo skatītāju pilnu zāli un ilgi gaidītas satikšanās prieku.

Par programmu “DROŠINĀJUMS” Daumants Kalniņš (mūzika)/Knuts Skujenieks (vārdi):

“Daumanta Kalniņa jaunās koncertprogrammas „Drošinājums” galvenais vēstījums precīzi atbilst programmas nosaukumam. Drošinājums ir īstajā brīdī pasniegta drauga roka ar solījumu, ka  būs labi, tas ir vīrišķīgi gaišs uzmundrinājums kā sev, tā apkārtējiem. Tās ir mazas, intīmas sarunas no sirds uz sirdi, kas vajadzīgas abiem. Kā radītājam, tā klausītājam, kā man, tā tev, kā viņam, tā viņai. Drošinājums nenāk kā tukšs solījums, tajā ir 7 gadi PSRS lēģeros un dzīve pēc tam, tajā ir mīlestības uzturēta dzīvotgriba un pati mīlestība, un tajā ir šeit un tagad piedzīvotais un pārdzīvotais. Dzejas un mūzikas tapšanai pa vidu teju pusgadsimts, taču gadsimti te nesatiekas, te satiekas vienaudži (Knuts Skujenieks atgriežas no lēģera 33 gadu vecumā, Daumantam Kalniņam programmas radīšanas brīdi ir 30), katrs ar savu atšķirīgu dzīves pieredzi, bet  līdzīgu pasaules izjūtu.

Knuts Skujenieks izsūtījumā raksta dzeju, Daumants Kalniņš pandēmijas laikā komponē. Radīšana ir viņu dzīvošana un izdzīvošana. Šajos īpašajos brīžos ar savu devu spīta. Pat, ja nedrīkst skaļi runāt, pat, ja nosalušiem pirkstiem grūti turēt zīmuli, pat, ja koncertzāles tukšas, pat, ja nezini,  vai kāds to lasīs vai dzirdēs. Lielākā daļa Knuta Skujenieka dzejas, kas izmantota dziesmās, ir radīta Mordovijas lēģeros un vēlāk apkopota un izdota krājumā ar zīmīgu nosaukumu „Sēkla sniegā”. Arī tas ir drošinājums mums.  Sniegā kaisītā sēkla tomēr sagaidīja pavasari toreiz.  Arī mēs sagaidīsim.”