Laikā, kad Latvijas teātri pošas sezonas noslēgumam un Nacionālais teātris jau noskaņojas tradicionālajām pirmsjāņu laika Silmaču kaislībām, latviešu teātra baudītāji aicināti uz Romu, bet, ja vēlaties ieskandināt latviskus Saulgriežus, jādodas uz Oslo vai Briseli.

Latviešu teātris Itālijā „Momento” ar iestudējumu “Latviešu sieviete Itālijā (tikai) iepazīstina ar sevi”, paspējis apciemot vairākas Eiropas valstis, nu beidzot to izrādīs arī Itālijas latviešiem un viņu itāļu draugiem. Regnāra Vaivara speciāli „Momento” rakstītā un iestudētā luga, protams, tiek spēlēta latviešu valodā, bet itāļu sinhrono tulkojumu varēs klausīties „austiņās”. Autors, iedvesmojies no Itālijā dzīvojošu latviešu sieviešu stāstiem, izveidojis savu redzējumu par latviešu sievietes dzīvi Itālijā un dzīvi teātrī, par ilūzijām un maldiem. „Latviešiem pasaulē” priekā par unikālo iespēju 10.jūnijā kāpt uz Romas teātra „Anfitrione” skatuves dalīsies „Momento” vadītāja, režisore un viena no aktrišu kvarteta Lāsma Pintere. Viņa sola, ka publikai būs iespēja gan smaidīt, gan nobirdināt kādu asariņu, gan izrādes noslēgumā kāpt uz skatuves, lai aktrisēm pievienotos dejā. Turklāt, kā jau viesmīlīgajā Itālijā pieņemts, skatītājus gaida arī kāds cienasts.

Teātris būs skatāms arī nākamās nedēļas nogalē Oslo, Saulgriežu gaidīšanas svētkos Norvēģijā. Tur Jāņu sajūtu varēs „noķert” romantiskā vietā, ezera krastā Hvalstjern badeplass, Fetsund,  kur par īsti latviskiem svētkiem gādās Latviešu biedrība Norvēģijā, Priekam spēlējošo aktieru trupa, vietējie kori un deju kolektīvi, Dina Liepa un citi folkloras zinātāji no Latvijas. Varēs arī iemēģināt līnijdeju soļus, bet lustīgā zaļumballē visus izdancinās DJ Ansis. Pērn uz Norvēģijas Saulgriežiem sabraukuši par radi un draugi no Latvijas, bet vietējie norvēģi ar patiesu cieņu apbrīnojuši latviešu māku svinēt un kopt tradīcijas. „Latviešiem pasaulē” sazinājās ar vienu no svētku rīkotājām, arī Priekam spēlējošo aktieru trupas dalībnieci Līvu Neimani-Lesund.

Bet Latviešu biedrība Beļģijā sola rotaļas bērniem un dančus, vainagu pīšanas meistarklasi, zaļumballi, sadziedāšanos un citas jautras aktivitātes, tāpēc aicina: „Nāc, ieskandini Jāņus ar Briseles latviešu kori, bērnu deju kolektīvu "Briseles latviešu dejotāji" un mūziķiem no Madonas!”. „Latviešiem pasaulē” gaidāmo pasākumu ieskicēs Briseles latviešu diriģents Kārlis Rihards Ostrovskis. Pagājušās nedēļas nogalē Briselē, Anderlehtas mūzikas akadēmijas zālē ar krāšņu un skanīgu koncertu tika nosvinēta Briseles latviešu kora 20 gadu jubileja. Koncerts izpelnījās nedalītu skatītāju, kuru vidū bija gan Latvijas vēstniece Beļģijā Aiga Liepiņa un vietējie Briseles kolektīvi, gan draugi no citām valstīm - Parīzes latviešu koris „Latve” un Luksemburgas latviešu koris „Meluzīna”, sajūsmu. Sveicēju vidū bijuši arī kaimiņi – igauņu un lietuviešu diasporas kori Briselē, un kopīgi izskanējušas latviešu dziesmas „Lec, Saulīte!”  un „Mazs bij’ tēva novadiņis”.