Ielās „korķi”, mammām stresiņš, skolotājām puķu klēpji, pirmklasnieki priecīgi un satraukti, lielie - modīgi sapucējušies un skaļi - apmēram šāds 1. septembris izskatās Latvijā. Šogad gan viss krietni relaksētāk, jo 1. septembris iekritis svētdienā. Šoreiz „Latviešiem pasaulē” palūkosies, kā jauno mācību gadu sagaida citās Eiropas valstīs un ar lielu asteru pušķi padusē sveiks Latviešu bērnu skoliņu “Kastaņa skola” Oslo, Latviešu bērnu skolu “Diegabiksis” Nīderlandē un Parīzes Latviešu sestdienas skolu "Garā Pupa''.
„Kastaņa skoliņā” var būt lepna, ka tajā izaugušas pat vairākas mazo latviešu paaudzes, tai ir ievērojams stāžs, dibināta 2003. gada rudenī, un šogad tajā tiks uzsākts jau 22. mācību gads. Viena no skaistākajām skolas tradīcijām ir labdarības akcija “Piepildi kurpju kasti Latvijas bērniem”, kurā mazie „kastanīši” mācās sajust dāvināšanas un laba darīšanas prieku, ar mīļām, sirsnīgām Ziemassvētku dāvaniņām piepildot dāvanu maisus Latvijas bērniem no mazāk nodrošinātām ģimenēm, savukārt seniori tiek iepriecināti ar bērnu gatavotām apsveikuma kartītēm. Šis gads solās būt īpašs, jo nākamvasar Rīgā notiks Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Tajos „Kastaņa skoliņa” startēs kopā ar Bergenas „Bergauša” dziedošajiem bērniem jaunizveidotajā Norvēģijas latviešu bērnu un jauniešu korī. Augusta nogalē jau kopīgas aizraujošas brīvdienas pavadītas Bergenā, bet oktobrī „bergauši” ciemosies Oslo. „Latviešiem pasaulē” par „Kastaņa skoliņas” iecerēm uzzinājām no tās vadītājas Sandras Smiltnieces.
Jaunajā mācību gadā jaunā - Latviešu bērnu skolu “Diegabiksis” Nīderlandē vadītājas lomā debitēs „Latviešiem pasaulē” savulaik jau iepazītā Ilze Spīgule-Buijtenvega. Viņa darbojas Eiropas latviešu uzņēmēju kopienā “#esiLV”, piedalās dažādos Eiropas latviešu uzņēmēju un uzņēmīgo cilvēku tīklošanās pasākumos, arī bijusi latviešu skoliņu skolotāja Zviedrijā un Nīderlandē. Skolas nosaukums „Diegabiksis” ir radies no mammām un tētiem bērnībā mīļas latviešu pasakas par sīka, toties ņipra bruņurupuču puikas piedzīvojumiem. Skolas mērķis ir veidot vidi, kurā diasporas bērni var runāt latviešu valodā un saskarties ar latviešu kultūru un tradīcijām. Tajā mācās bērni no 3 līdz 12 gadiem, un dažādas vecuma grupas nes Latvijas novadu vārdus - Latgale, Vidzeme, Zemgale un Kurzeme.
Arī Parīzes Latviešu sestdienas skolas nosaukums "Garā Pupa'' dots par godu pasakai. Un pasaka, palīdzot attīstīt bērnu radošo fantāziju, ir viena no mācību metodēm, veicinot interesi par grāmatām, latviešu literatūru, un vienlaikus attīstot latvisko identitāti. Jau vairākus gadus norisinās dažādas radošās darbnīcas skolas vadītājas Andas Auziņas izlolotajā idejā par „Pasaku kasti”. Iepriekšējais mācību gads noslēdzies ar daudzās pasaules valstīs mazo latviešu iemīļotās lelles Tutas viesošanos Parīzē, bet jūlijā skoliņa "Garā Pupa" bija sarīkojusi satikšanos - vasaras salidojumu Saulkrastos. Šoruden mācības atsāksies 7. septembrī, tāpēc, vēl Latvijā, baudot pēdējos brīvlaika brīžus, „Latviešiem pasaulē” klātienē satikāmies ar skolas „Garā pupa” vadītāju Andu Auziņu un viņas meitiņu Mari (attēlā).
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X