Latvijas svētku mēnesi ieskandināsim, šoreiz pārmaiņas pēc nedodoties tālos ceļos - apmeklējot „LaPa” muzeju šeit pat, Rīga un paviesojoties pie kaimiņiem - Igaunijā.

Sagaidot Latvijas 105. dzimšanas dienu, jubilejas mēnesis sācies ar muzeja - pētniecības centra „Latvieši pasaulē” veidoto izstādi „Skaistākais vārds. Ārzemju latviešu redzamās un neredzamās saites ar Latviju”. Tajā ir iespēja ielūkoties muzeja krājuma priekšmetos un dažādās pasaules malās mītošo latviešu glabātajām, ar Latviju saistītajām relikvijām. Tās ir gan mīļas, dziļi personiskas, no mājām līdzi paņemtas lietas, gan fotogrāfijas un dokumenti, kas vēsta par 18. novembra sarīkojumiem. Izstādes lielākais priekšmets ir 2,25 metrus augsts Brīvības pieminekļa atveidojums – 1958. gadā Bostonā iestudēta uzveduma centrālā dekorācija, kas pēc tam latviešu sarīkojumos kalpojusi vēl 50 gadus. Savukārt aizkustinošs ir stāsts par ziedu vainagu, kuru, pirmo reizi viesojoties Latvijā, dziesmu svētkos kā dāvanu no kādas koristes saņēmusi bēgļu nometnēs dzimusī Juta Džarvisa. Vainags kā dārga piemiņa ar lielu rūpību glabāts vairāk nekā 20 gadus. Izstāde „Skaistākais vārds. Ārzemju latviešu redzamās un neredzamās saites ar Latviju” līdz februāra beigām būs skatāma muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” telpās Rīgā, Berga bazārā, turklāt apmeklētāji - darba kolēģi, draugu grupas un ģimenes aicināti uz izzinošu un aktīvu svētku nodarbību, kurā tās dalībnieki varēs izveidot un piedzīvot paši savu Latvijas neatkarības svētku sarīkojumu. Lai plašāk iepazītos ar jaunās izstādes eksponātiem, LR2 raidījums „Latviešiem pasaulē” sazinājāmies ar savu gandrīz vai vārda brāli - muzeju „Latvieši pasaulē” un muzejpedagoģi Danuti Grīnfeldi.

Savukārt tepat kaimiņos, Igaunijā Tartu latviešu biedrība rīko ikgadējās Latvijas dienas Tartu. To laikā norisināsies Latvijas Garšas svētki, Latviešu un igauņu tulkotāju seminārs, Tartu latviešu grāmatu klubiņa vakars, Tautisko danču vakars ar Tartu danču klubu un fokloras kopu "Sēlene" un koncerts "Baltijas ceļš" ar pūtēju orķestri "Cēsis" un latviešu kori Igaunijā "Ziemeļu Balsis". 11. novembra pēcpusdienā Uus-Jaani kapsēta būs Lāčplēša dienas piemiņas brīdis, bet aktīvākie svētku dalībnieki varēs doties ekskursijā ar gidu „Latviešu pēdas Igaunijā“. Latvijas dienu Tartu pasākumos ielūkojāmies kopā ar Tartu latviešu biedrības vadītāju Ilzi Salnāju-Vervu.