Kamēr Latvijas kino elite šonedēļ salidojusi uz Berlīnes starptautisko kino festivālu, kur šogad īpaša vieta atvēlēta Latvijā tapušajai spēlfilmai “Marijas klusums”, daudzsēriju filmai “Padomju džinsi” un pilnmetrāžas animācijas filmai "Telmas burvīgā dzimšanas diena", tikmēr Rīgā, lai pārrunātu Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) darbības prioritātes un saskaņotu tās ar Latvijas valdību un sadarbības partneriem, pulcējas latviešu pasaules organizāciju līderi. Diasporas delegācijas vizīte Latvijā bijusi visai piesātināta un dabīga: Notikušas tikšanās ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, premjeri Eviku Siliņu, Aizsardzības ministru Andri Sprūdu, kultūras ministri Agnesi Loginu, bijušo Latvijas vēstnieku ASV un ANO Andreju Pildegoviču u.c.

Cita starpā apspriestas diasporas organizāciju iespējas palīdzēt Latvijai kļūt par rotējošo ANO Drošības padomes locekli. Otrajā gadadienā kopš Krievijas pilna iebrukuma Ukrainā, PBLA pārstāvji piedalījušies Ukrainas atbalsta demonstrācijā pie Brīvības pieminekļa. Saspringtajā darbu un pasākumu grafikā PBLA priekšsēdim Pēterim Blumbergam (attēlā) izdevās izbrīvēt laiku, lai uz brīdi paviesotos LR2 studijā un „Latviešiem pasaulē” klausītājus iepazīstinātu gan ar sevi, gan PBLA misiju un prioritātēm - aizsardzību, latvisko izglītību, kultūru, uzņēmējdarbību/ekonomiku un remigrāciju. Pēteris ir dzimis Čikāgā, skolojies Čikāgas Kr. Barona latviešu skolā, šobrīd dzīvo Vašingtonā un ir profesionāls advokāts. Bet visa sabiedriskā dzīve veltīta Latvijai, savulaik bijis ALA priekšsēdis, viņa vecāki un vecvecāki - patiesi Latvijas patrioti, kā mecenāti atbalstījuši LU, arī visi četri Pētera dēli audzināti latviskā garā.

Savukārt latviešu bērni un jaunieši Zviedrijā ieguvuši jaunu lasāmvielu - tikko Latvijas vēstniecībā Stokholmā atvēršanas svētkus piedzīvojusi Zviedrijas latviešu literatūras izlases “Skat, skatt!”, kurā pārstāvēti deviņi latviešu rakstnieki un dzejnieki, kuru dzīve un darbs dažādos laikos un veidos ir cieši saistīti ar Zviedriju: Kārlis Skalbe, Alfreds Dziļums, Andrejs Eglītis, Veronika Strēlerte, Anna Dagda, Dzintars Sodums, Juris Kronbergs, Pāvils Johansons, Juris Rozītis. Grāmatā, kuru izdevis Zviedrijas latviešu kultūras fonds SKAT, iekļauti prozas fragmenti un dzeja, kas papildināti ar īsiem stāstiem par literārajām personībām un Stokholmas latviešu skolas bērnu zīmējumiem (skat. foto galerijā). „Latviešiem pasaulē” jaunajā latviešu literatūras dārgumu grāmatā “Skat, skatt!”, kuras nosaukumā asprātīgi izmantota vārdu spēle, jo vārds “Skatt” zviedriski nozīmē „dārgums”, ielūkojāmies kopā ar tās idejas autori Stokholmas latviešu skolas skolotāju Signi Rirdanci.