Vasara ir tas brīnišķīgais gadalaiks, kad Latvijā izdodas satikt tos mūsējos, kas „pārziemo” tuvākās vai tālākās citās zemēs. Uz brīdi Latvijā viesojas talantīgā dziedātāja Arta Jēkabsone (attēlā), kura nāk no gleznainās Kandavas, savai muzikālajai izglītībai pamatus likusi Rīgas Doma kora skolā, bet šobrīd radoši muzikālo ceļu turpina Amerikā. Arta godalgas un vispārēju atzinību izpelnījusies daudzos starptautiskos konkursos, to vidū 1. vietu Montreux Shure Jazz Voice Competition 2016 un 3. vietu Annual Sarah Vaughan International Jazz Voice Competition 2021, viņa ir Latvijas Lielās Mūzikas balvas 2022. gada laureāte. Dziedātāja regulāri savus jaunos darbus prezentē vienā no Ņujorkas pieprasītākajiem džeza klubiem The Jazz Gallery, tomēr ar savu balsi reizēm priecē arī latviešu sabiedrību.
Jūlijā viņa ar savām oriģinālkompozīcijām, tautasdziesmu apdarēm un džeziskām melodijām uzstājās Toronto latviešu dziesmu svētku ietvaros, vēl pavisam nesen Artu Jēkabsoni varēja sastapt muzicējam „Džezs Vecrīgā - Mazās Ģildes dārzā”, bet decembrī Arta atkal atgriezīsies Latvijā, lai dziedātu Lūznavas muižā. „Latviešiem pasaulē” prieks, ka ar dziedātāju izdosies iepazīties klātienē, LR2 studijā.
Un vēl - atminoties leģendāro Baltijas ceļu - kopā ar visas pasaules latviešiem atkal, pēc 35 gadiem sadosimies rokās! 1989. gada vasaras izskaņā 23. augustā aptuveni 2 miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās un izveidoja gandrīz 700 km dzīvo ķēdi, kas savienoja Baltijas valstu galvaspilsētas - Tallinu, Rīgu un Viļņu, lai miermīlīgā protesta akcijā uzrunātu pasauli un apliecinātu savus centienus pēc brīvības, neatkarības un demokrātijas. Godinot Baltijas ceļa 35to gadadienu, atceres pasākumi norisinājās ne tikai Latvijā. Norvēģijā, Bergenā tika demonstrēta dokumentālā filma "Baltijas brīvības ceļš”, bet koncertā "Dziesma brīvībai" uzstājās gan Latvijas, gan Norvēģijas kori, arī Bergenas latviešu koris, Igaunijas diasporas koris, Lietuvas diasporas koris un Ukrainas diasporas koris no Norvēģijas. Koncerta noslēgumā visi vienojās varenā kopkorī un Borisa Rezņika dziesmā "Brīvību Baltijai". Savukārt septembra vidū uz Prāgu aizceļos starptautiska izstāde, kas šobrīd eksponēta Rīgā, Brīvības laukumā „Akcija BALTIJAS CEĻŠ - VIENOTI BRĪVĪBAI". To veidojis Latvijas Nacionālais arhīvs sadarbībā ar Igaunijas Nacionālo arhīvu, Lietuvas Centrālo Valsts arhīvu un Lietuvas Valsts Mūsdienu dokumentu arhīvu, un tajā skatāmas dažādas fotogrāfijas no 1989. gada 23. augusta notikumiem.
Arī Helsinkos norisinās visai vērienīga Baltijas ceļa godināšana. Par to „Latviešiem pasaulē” plašāk uzzinājām no Latvijas vēstniecības Somijā kultūras un diasporas projektu koordinatores Mairas Dobeles. Helsinkos, sadarbojoties trim Baltijas valstu vēstniecībām, lielākā Somijas laikraksta ”Helsingin Sanomat” redakcijas galvenajā ēkā Sanomatalo Helsinku centrā apskatāma foto izstāde par Baltijas ceļu. Materiāli vēsta par Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tautu cīņu par valstiskuma atjaunošanu, Baltijas valstu vienotību, kā arī par lielāko nevardarbīgas pretošanās un mobilizēšanās akciju, kas apliecināja Baltijas tautu spēku un pārliecību cīnīties par valstu neatkarības atjaunošanu. Bez tam Baltijas ceļa atcerei 23. augustā Sanomatalo foajē latviešu-somu kora ”Ziemeļmeita” izpildījumā izskanēja leģendārā dziesma ”Atmostas Baltija”. Izstāde un 23. augusta sarīkojums rīkots publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomes lobija kampaņas atbalstam. Kampaņas mērķis ir nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu ANO Drošības padomē, kur uz vēlētā locekļa vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Tās moto – “Kopā par mieru un noturību”.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X