Latviešiem pasaulē ik pa laikam uzmanības centrā šīs vasaras lielais notikums - XVI Latviešu Dziesmu svētki Kanādā, kas norisināsies no 4. - 7. jūlijam. Izrādās, ka tiem visai nopietni gatavojas arī Eiropā un pavisam drīz Briselē no malu malām salidos dziedātāji, jo notiks Rietumeiropas koru kopmēģinājums gaidāmajiem vasaras dziesmu svētkiem Toronto.

Kopmēģinājuma organizētāji teic, ka līdzi esot jāņem labs noskaņojums un dziedātprieks, bet dziesmu saraksts tikšot vēl precizēts. Savukārt „Latviešiem pasaulē” sazinājāmies ar vienu no galvenajiem svētku rīkotājiem - ilggadīgo Latviešu Dziesmu svētku biedrības Kanādā valdes priekšsēdētāju un PBLA Kultūras fonda priekšsēdētāju Juri Ķeniņu. Viņam par koru koncerta repertuāru viss zināms, tāpēc tajā ļaus ielūkoties arī LR2 klausītājiem, turklāt iepazīstinās ar latviešu trimdas dižgariem - komponistiem, kuru mūzika skanēs Toronto dziesmu svētkos. Lūk, daži no viņiem, kuri, būdami svešumā, spodrinājuši latviešu mūzikas godu:

Jura Ķeniņa tēvs Tālivaldis Ķeniņš pēc Otrā pasaules kara studējis Parīzes Konservatorijā, tūlīt pēc studijām uzaicināts par pedagogu Toronto Universitātes Mūzikas fakultātē, kur nostrādājis vairāk nekā 30 gadus.

Kā ērģelnieks un kora diriģents darbojies Svētā Andreja draudzē Toronto.Par mūža ieguldījumu saņēmis Latvijas Lielo mūzikas balvu.

Komponists, diriģents un ērģelnieks Jānis Norvilis. Otrā pasaules kara beigās viņš  bēgļu gaitās devies uz Vāciju, kur Blombergas bēgļu nometnē vadījis latviešu kori. Vēlāk pārcēlies uz Kanādu, kur Ontario provincē strādājis par draudzes ērģelnieku un koru diriģentu.  Bijis pirmo piecu Kanādas latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents un latviešu koru biedrības Kanādā priekšsēdētājs.

Dzimis Ventspilī, bet Otrā pasaules kara beigās ar ģimeni bēgļu gaitās devies uz Vāciju, bet tālāk uz Kanādu. Apguvis vijoles spēli Toronto Karaliskajā konservatorijā, bet Zalcburgas Mocarteumā (Akademie Mozarteum) papildinājies kompozīcijā, vijoļspēlē un diriģēšanā. 1989. gadā Imants Ramiņš pēc Vankūveras kamerkora diriģenta lūguma turnejai uz Baltijas valstīm sacerējis arī Dziesmu svētkos skanējušo jauno "Pūt, vējiņi!" apdari.

Ja vasarā jūlija sākumā neizdosies klātienē būt Dziesmu svētkos Kanādā, tad cits galamērķis – Sigulda jūs gaida augusta sākumā, kur Siguldas koncertzālē „Devons” uz savām 10 gadu jubilejas svinībām aicināja Šveices latviešu TDK „Ramtai” un viņu vadītājs Jānis Vinklers. Svētku koncertā „Ramtai” sadejos un sadziedās ar savu seno draudzeni Olgu Rajecku. Taisnības labad gan jāteic, ka īstais dzimšanas dienas datums ir 16. marts, kas nosvinēts Šveicē, Cīrihē, apciemojot visas apmēram desmit mēģinājumu vietas, kas „Ramatai” 10 pastāvēšanas gados uz kādu laiku kļuvušas par dejotāju otrajā „mājām”.