Jāņi nosvinēti! Ar skanīgām dziesmām, lustīgiem dančiem, jautru teātra izrādīšanu, smaržīgām jāņuzālem un liesmojošiem ugunskuriem. Ak, jā, protams arī ar „Limuzīnu Jāņu nakts krāsā”, „Vella kalpiem”, „Dāvanu vientuļai sievietei” un citām leģendārām, arī par Jāņu laika tradicionālu sastāvdaļu kļuvušām latviešu filmām, kuras relaksētā  gaisotnē baudīt no lustēm pagurušajiem līgotājiem.

Jāņu svinēšana un Vasaras saulgriežu tradīcijas iemūžināšana - šie ir vienu no pirmajiem uzņemtajām epizodēm topošajā pilnmetrāžas dokumentālajā filmā “Latviešu mīts” (“Latvian Myth”). Filmēšana sākta pirms pieciem gadiem un tikko noslēgusies, bet „Latviešu mīta” ideja - latviešu tradīciju nozīmīgums mūsdienu globālajā pasaulē filmas radošajai komandai - britu režisoram Konoram Gormanam un latviešu diasporas producentei un režisorei Diānai Vaznelei radusies, dziedot Londonas latviešu korī. „Latviešu mīta” galveno varoņu vidū ir tādas izcilas personības kā Vaira Vīķe-Freiberga, horeogrāfs Jānis Purviņš, diriģents Mārtiņš Klišāns, Raimonds Tiguls, Londonas Latviešu kora diriģente Lilija Zobens, folkloristi Ilga Reizniece, Aīda Rancāne un Andris Kapusts, mākslinieki, arheologi, tradīciju glabātāji, pedagogi, zintnieki un daudzi citi.

„Latviešiem pasaulē” viesosies producente Diāna Vaznele, kura pirms13 gadiem devusies uz Lielbritāniju, lai tur studētu un veidotu karjeru filmu industrijā. Topošā filma viņai devusi iespēju no „pasaules pilsones” atgriezties pie savām patiesajām saknēm. Bet režisoram Konoram  pirms 10 gadiem pirmā liktenīgā zīmīgā sastapšanās ar Latvijas kultūru bijusi Raimonda Tigula dziesma “Dod, Dieviņi”, un gluži vai maģiskas un saviļņojošas sajūtas pārņēmušas, tiekoties ar komponistu šīsvasaras koncertā Tiguļkalnā.

Arī tiem, kuri nākamās nedēļas nogalē būs devušies uz Kanādu, uz XVI Latviešu dziesmu un deju svētkiem, būs lemts vaigā sastapt Raimondu Tigulu, kurš būs viens no svētku viesiem. Savukārt „Latviešiem pasaulē” tiksimies ar Latviešu Nacionālās Apvienības Kanādā valdes priekšsēdi Fritz Kristbergu, kurš pats reiz dziedājis korī un piedalījies Toronto dziesmu svētkos, bet šogad papildināšot skatītāju rindas. Latviešu nacionālā apvienība Kanādā (LNAK) dibināta 1950. gadā Toronto un ir trimdas latviešu centrālā organizācija, kurā ietilpst citas Kanādā reģistrētas latviešu organizācijas. Fritz Kristbergs savulaik kā mācītājs kalpojis Sv. Jāņa draudzē Toronto, bijis Kanādas apgabala prāvests un atzinis, ka mācītāja amatā centies izzināt un mācīt, kas mēs esam kā latvieši un kristieši un kas nosaka mūsu piederību latviešu tautai - vārds, valoda, politika vai ģimene.