„Latviešiem pasaulē” šoreiz pievērsāmies rakstudarbiem, jo LR2 ēterā viesojās žurnāliste Zane Pudule un tikko iznākušās Rasmas Balklavas grāmatas, kas iedvesmos dzimtas pētniekus, vēsturniekus un visus tos, kas godā tur mūsu latvisko identitāti un kultūru, tās kopšanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm - „Aiz Robežas”, kurators Andris Pētersons.

Deviņdesmitgadniece Rasma Balklava, radu un draugu mudināta, apkopojusi ne tikai dzīves laikā vākto un krāto materiālu par savas dzimtas vēsturi, bet vienlaikus pētījusi arī Lietuvas latviešu vēsturi. Autore dokumentāli apraksta savu dzīvi dažādu varu laikos no dzimtajiem Eltišķiem, caur Otrā pasaules kara beigām Vācijā, pēckara gadiem, atmodu un līdz pat mūsdienām. Eltišķi ir neliels Latvijas pierobežas ciems Lietuvā, iepretim Aucei un savulaik bijis Lietuvas latviešu lielākais garīgais, kulturālais un sabiedriskais centrs ar latviešu luterāņu baznīcu, latviešu draudzi ar savu mācītāju, latviešu biedrību, skolu, bibliotēku un kori.
Savukārt Zane Pudule, kura jau vairākus gadus mitinās Vācijā, raksta par mūsdienu diasporas cilvēkiem un notikumiem. Žurnālistes radošo veikumu  var lasīt Latvijas portālā lsm.lv un citviet. Viņa aktīvi iesaistījusies arī diasporas organizāciju darbībā un pasākumu rīkošanā, un šīs vasaras notikumu virpulis bijis visai raibs - Pasaules latviešu zinātnieku kongress, Ekonomistu forums, Starptautisko  organizāciju profesionāļu forumus un Pasaules latviešu jauniešu forums, un, protams, arī Dziesmusvētki, kurus, lai arī aktīva koriste, Zane šoreiz vērojusi no skatītāju rindām.