Vēl viens gads aizvirpuļojis gluži kā uz vēja spārniem nests, un jaunā, 2024. gada priekšvakarā, LR2 raidījums „Latviešiem pasaulē” nāca klajā ar iepriecinošiem jaunumiem - turpmāk LR2 ēterā skanēsim svētdienās - brīvdienās, kas pasaules latviešiem tradicionāli ir kopā sanākšanas, satikšanās un latvietības svinēšanas dienas. Tātad, sākot ar jauno gadu, „Latviešiem pasaulē” LR2 būs dzirdams svētdien, plkst. 17.05 pēc Latvijas laika, kad Amerikas un Kanādas krastā ir agrs brīvdienas rīts, Eiropas valstīs - pēcpusdiena, savukārt Austrālijas kontinentā – patraucēsim klausītāju vissaldākos nakts sapņus.

Bet 2023. gada noslēdzošo „Latviešiem pasaulē” aizvadījām svētku gaisotnē, sūtot sveicienus gan senajiem un uzticamajiem, gan gada laikā no jauna iegūtajiem draugiem, ar kuriem gada laikā esam tikušies raidījumos.

Ir kāda dziesma, kur dzied, ka gads ir balts no abiem galiem , bet pa vidu zaļš, tomēr „Latviešiem pasaulē” gluži pretēji - gads sākās un noslēdzās ar viesošanos zaļajā un vasarīgi karstajā Austrālijā - janvārī satikāmies ar Adelaides Latviešu biedrības priekšsēdi Ilzi Radziņu, bet decembrī kopā ar postfolka grupu „Jōra” devāmies uz Latviešu Kultūras dienām Melburnā.  Siltajās un saulainajās zemēs viesojamies vairakkārt: no Latvijas Republikas ārkārtējās un pilnvarotās vēstnieces Gruzijā Edītes Mednes uzzinājām par tur strādājošo Latvijas uzņēmēju tikšanos, Grieķijā svinējām Miķeļdienu, pabijām Āfrikā - Zambijā, Namībijā un Zimbabvē, kur Latvijas izcelsmes uzņēmēju, zinātnieku un nozares profesionāļu kustība  #esiLV  turpina sniegt atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai turienes darboties gribošajām dāmām.

Latvieši mīl teātri, un, protams, „Latviešiem pasaulē” arī mīl teātri: Ar aizrautību vērojām  diasporas  teātru izrādes gan Norvēģijas latviešu teātrī „LATiBergen”, Birmingemas Mazajā teātrī  un Īrijas latviešu teātrī „Sliedes”, gan šogad dibinātajā Ženēvas latviešu teātrī „Taurenis”, Itālijas latviešu teātrī „Momento”, Stavangeres teātra studijā, Minsteres latviešu amatierteātrī – studijā „Ezīši” un Oslo latviešu teātrī „O'LatTe”, gan Sanfrancisko Jaunajā teātrī un ar senu vēsturi bagātajā Sidnejas Latviešu teātrī, bet rudenī salidojām uz vērienīgo diasporas teātru saietu “PLATS solis 2023”.

Kopā ar Londonas Daugavas Vanagu fondu atcerējāmies Barikāžu laiku, vērojām Ilzes Kalves jauno dokumentālo filmu „Latvieši Apvienotajā Karalistē” un latviešu žurnālistes Guntas Enerūtas videostāstus un sarunas ar iedvesmojošām, ārpus Latvijas dzīvojošām personībām „RaDi Latviesi”.  Apvienotajā Karalistē apmeklējām konferenci “Zinātne un inovācijas ilgtspējai. Ar skatu uz Latviju”, bet Pasaules latviešu zinātnieku kongresu priekšvakarā tikāmies ar Ūmeo Universitātes asociēto profesoru politikas zinātnēs Pēteri Timofejevu.

Jaunas zinības apguvām Kanberas latviešu skolā, Minsteres „Ūsiņā”, Dublinas “Saulgriezītē”, Somijas “Pikku Putni”, Ņūdžersijas latviešu skolā, Latviešu bērnu skoliņā Romā, Milānas un Boloņas latviešu skolā un Stokholmas latviešu skolā, bet vasarā diasporas bērnu radošajās un sportiskajās nometnēs un pārgājienos ļāvāmies aizraujošiem piedzīvojumiem.

Mācījāmies Brīnumskaistus gardumus pagatavot Piparkūku darbnīcā Dānijā, Jitlandes latviešu nedēļas nogales skoliņā "Mazputniņš", bet darināt puzurotas rotas Ziemassvētku eglītei - Čikāgas Krišjāņa Barona Latviešu skolā. Turklāt Čikāgā kopā ar lieliem, maziem un pavisam maziem latviešiem greznojāmies Draudzīgā aicinājuma tautastērpu skatē, savukārt tautastērpa darināšanas noslēpumus apguvām Eiropas Parlamenta galvaspilsētā Briselē. Apciemojām arī Eiropas Parlamenta otro mājvietu, pilsētu Francijas austrumos netālu no Vācijas robežas – Strasbūru, kur mīt biedrība „Latvija-Elzasa”. Uz  Helsinkiem, Latvijas režisoru - sieviešu mākslas filmu skati ”Sievietes skatiens. Mūsdienu Latvijas kino programma”  mūs aicināja Latvijas vēstniecība Somijā, bet Latvijas vēstniecība Francijā Buloņas mežā rīkoja aizraujošu putnu vērošanas pārgājienu kopā ar Latvijas slaveno ornitologu Viesturu Ķerus. Turklāt Parīzē, Japānas ziedošo ķiršu paēnā viesojāmies pie Latviešu Apvienības Francijā, kur ar Olu skaistumkonkursu svinējām Lieldienas, savukārt no sirds Lieldienu izšūpošanos izbaudījām Dienvidvācijā, latviešu centrā „Bērzaine”.

Neaizmirsām arī labos darbus un pasaules „rūpju bērnu” Ukrainu: iepazināmies ar Ņujorkas latviešu organizāciju padomes priekšsēdi Anitu Bataragu, kura organizē ziedoto rotu labdarības tirdziņus un satikāmies ar Latvijas goda konsuli Apvienotajā Karalistē, Gērnsijā - Lilitu Krūzi, kuras ideja ir jaundzimušajiem ukraiņu bēbīšiem pašu rokām, ar sirsnību un mīlestību darinātas adītas cepurītes, zeķītes, jaciņas, sedziņas un rotaļu lellītes. Ukrainas kara gadadienā Hamiltonas Apvienoto Latviešu organizāciju komiteja aicināja, ņemot līdzi Latvijas karogus un bateriju svecītes, ar Demonstrāciju/aizlūgumu godināt Ukrainas pretestību un varonīgo aizstāvēšanos pret Krievijas brutālo un nelegālo iebrukumu, savukārt Zviedrijā mūzikas grupa „Stokholmas spēlmaņi” uzstājās Ukrainas atbalsta pasākumā un izpildīja muzikālu vēstījumu.

Enerģiskā un azartiskā dejas virpulī „Latviešiem pasaulē” aizrāva  Hamburgas Latvju danču klubs, Tautas deju kopas- Čikāgas „Mantinieki”, Stokholmas „Zibenītis”, Ņujorkas “Jumalīte” un Šveices „Ramtai”.

Bez šaubām, „Latviešiem pasaulē” uzmanības centrā bija arī vasaras lielākais saviļņojošais notikums - Dziesmu un deju svētki. Tam gatavojāmies kopā ar komponisti un kultūras biedrības TILTS vadītāju Daci Aperāni, Luksemurgas postfolka grupu Rudzurika”, Sirsnīgo Briseles teātri, Briseles Jauniešu kori, Melburnas latviešu kori, Itālijas latviešu kori „Saule”,  Parīzes latviešu kori „Latve”, Dānijas latviešu apvienoto kori, latviešu - somu kori „Ziemeļmeita” un Igaunijas latviešu kori „Ziemeļu balsis, Īrijas latviešu kori “eLVé”, Bostonas latviešu kori un tā diriģenti Krisīti Skari, kura bija piekritusi „trakam” izaicinājumam un izveidojusi attālinātu mācību plānu, lai dziesmu svētku repertuāru varētu apgūt un svētkos piedalīties ne tikai ASV, bet arī Kanādas dziedātāji.

„Latviešiem pasaulē” ielūkojās arī jaunajā, 2024. gadā, paviesojās Kanādas „Sidraba birzī” un sāka ieskandināt nākamās vasaras XVI Latviešu Dziesmu svētkus Kanādā kopā ar gaidāmo Dziesmu un deju svētku Kanādā rīcības komitejas vicepriekšsēdi Juri Ķeniņu, Latviešu dziesmu un deju svētku fonda priekšsēdi Selgu Apsi, diriģentu un komponistu Jāni Beloglāzovu un Hamiltonas latviešu biedrības priekšsēdi Rinaldu Eglīti.

Protams, mēs arī svinējām: Latvijas dzimšanas dienu - gan ar pētniecības centra „Latvieši pasaulē” veidoto izstādi „Skaistākais vārds. Ārzemju latviešu redzamās un neredzamās saites ar Latviju”, gan kopā ar Latvijas svētku rīkotāju Čikāgā, Latvijas goda konsulu Ilinoisā - Robertu Blumbergu. Uz kaimiņzemi Igauniju devāmies, lai piedalītos ikgadējās Latvijas dienās un Latvijas Garšas svētkos Tartu uz LLoret de Mar – lai ielūkotos Latvijas Kultūras nedēļā Spānijā, bet uz  Dublinas vecpilsētu - lai vērotu Latviešu kultūras svētkus Īrijā. Balto galdautu Vācijā klājām kopā ar mūziķi, dziesminieku un mūsu kolēģi Kārli Kazāku. Kanādā suminājām Sidrabeni 70. gadadienā, Ziemeļanglijas pilsētā Bradfordā 40. jubilejā uzgavilējām folkloras kopai „Dūdalnieki”. Trešajā dzimšanas dienā sveicām latviešu jauniešu organizāciju „Eiropas Jaunieši”, bet 11. jubilejā - latviešu diasporas pasākumu organizatorus Lielbritānijā “Bērzes Strazdi”, kuru kontā ir gan tradicionālais „Bērzes Strazdu Jāņu festivāls”, gan vairāk nekā 100 sarīkotie pasākumi ar tādu populāru viesu kā  “Bermudu Divstūris”, “The Sound Poets”, “Labvēlīgais Tips”, “Prāta Vētra” un citu labāko latviešu mākslinieku piedalīšanos.

Aizvadītajā gadā neizpalika ar muzikāli piedzīvojumi: iepazināmies ar latviešu dziedātāju Skotijā Annu Wohl,  Latvijas goda konsule Dienvidfrancijā Sandra Juhansone Mouttet aicināja uz Eiropas dienu Francijā koncertiem Marseļā un Ēksanprovansā -„Provence à l’air Baltique”, kopā ar komponistu Valdi Zilveru devāmies pie mazajiem Austrijas latviešiem koncerttūrē „Īksīte pasaules ceļos, Briselē apmeklējām koncertuzvedumu „Gaismas bruņinieks, Īrijā - „Dziedošo ģimeņu saietu Ziemassvētku noskaņās”, Lielbritānijā, Pīterboro latviešu skoliņā „Pūcītes akadēmija” - burvīgu Ziemassvētku koncertizrādi "Ziemassvētku rausītis”, Latviešu Ziemassvētkos Islandē klausījāmies Bībeli, dziedājām „Zvaniņš skan” un satikām Ziemassvētku vecīti.

Vissirsnīgākais paldies par kopā būšanu visiem, visiem, visiem mūsu mīļajiem draugiem - raidījumu „Latviešiem pasaulē” dalībniekiem un klausītājiem. Lai daudz skaistu mirkļu, aizraujošu notikumu, radoša prieka un iedvesmas mūs sagaida Jaunajā, 2024. gadā! Uz tikšanos LR2 ēterā, turpmāk svētdienās plkst. 17.05!

Jūsu „Latviešiem pasaulē”.