Koši un mīlīgi asteru pušķi, lepnas un krāšņas gladiolas, sapucēti pirmklasnieki, satrauktas mammas un pēc vasaras miera neparasta rosība skolu apkārtnē - tāds ir 1. septembris Latvijā. Kā jaunais mācību gads tiek gaidīts citviet pasaulē un konkrēti Īrijā, Somijā un  Amerikā - to noskaidrosim „Latviešiem pasaulē”.

Latviešu bērnu nedēļas nogales skola Dublinā “Saulgriezīte” septembrī  uzsāks jau 19. mācību gadu. Šeit bērni apgūst latviešu valodu, ģeogrāfiju, dabas zinības, tautas tradīcijas, rokdarbus un mācās latviešu dziesmas latviešu valodā, bet spraigā skolas gada noslēgumā visus tradicionāli  kāda aizraujoša ekskursija. Šovasar brīnišķīgs piedzīvojums bijis izbrauciens ar Vikingu laivām. Savukārt Ģimeņu piknikā  bijuši gan jautri smiekli, sarunas par nākošo mācību gadu un pārrunas par padarīto, gan sportiskas aktivitātes, kur mammu, tētu un bērnu komandu sacensībās bumbas mētāšanā un palaga vilkšanā uzvaru svinējusi bērnu komanda!

„Latviešiem pasaulē” jauno mācību gadu Dublinas „Saulgriezītē” iezvanījām kopā ar skolas vadītāju Ritmu Prokopčenko (attēlā).

Savukārt uz Helsinkiem devāmies, lai iepazītos ar Latviešu - somu ģimeņu biedrības “Laivas” Latviešu skolu Somijā “Pikku Putni” un tās dibinātāju - skolotāju un mūziķi Zani Uitto. Uz latviešu skolu “Pikku Putni” „salido” bērni tik dažādi kā putni pasaulē, un šeit, atšķirībā no citām latviešu skoliņām, mācības notiek nevis nedēļas nogalēs, bet gan ik ceturtdienu. Šajā semestrī plānots iepazīt kalendāru, gadalaikus un mēnešus, kā arī laika ritējumu un dažādas īpatnības, kas ar to saistās latviešu kultūrā. Mācības notiek divās vecuma grupās, pirmskolas (3-6 gadi) un skolas (6-11 gadi), bet paši mazākie (0-3 gadi) aicināti uz vecāku un mazuļu nodarbībām.

Ar raženu vēsturi var lepoties Ņūdžersijas latviešu skola, kura pavasarī, mācību gada noslēgumā svinīgā atmosfērā krāšņiem ziediem rotātajā Ņūdžersijas latviešu biedrības "Priedaine" mājvietā nosvinējusi skolas 50. izlaidumu. Vasara pavadīta gan ciemojoties Latvijā, gan baudot atpūtu Ņujorkas latviešu draudzes Katskiļu nometnē. Jauno mācību gadu ar nepacietību gaida gan skolēni, gan skolotāji, gan skolas vadītāja Līvija Medne.