„Latviešiem pasaulē” šoreiz ielūkojāmies gan muzejā  “Latvieši pasaulē”, gan vasarā gadāmajos 2x2 semināros Vācijā un Kanādā.

Marta sākumā muzejā un pētniecības centrā “Latvieši pasaulē” atklāja izstādi “Pārsteidzošais folio. Jaņa Šternberga grafikas darbnīca Fišbahas bēgļu nometnē Vācijā, 1946 - 1949”. „Latviešiem pasaulē” tikāmies ar izstādes idejas autori un kuratori Sarmu Muižnieci Liepiņu, kuras dāsnajam dāvinājumam pateicoties, Latvijas un muzeja krājumā nonākusi kultūrvēsturiska vērtība -  grafiķa, kādreizējā Latvijas Mākslas akadēmijas docenta Jaņa Šternberga audzēkņu darbu kolekcija. Pēckara gados Janis Šternbergs bēgļu gaitās devies uz Vāciju, Frišbahas bēgļu nometni, kur nodibinājis grafikas darbnīcu - studiju, lai ar mākslinieka talantu apveltītajiem latviešiem mācītu dažādas amata prasmes.1949. gadā no Vācijas dodoties Ameriku, Šterneberga bagāžā atradusies vieta arī viņa audzēkņu Fišbahas radīto darbu mapei - folio. Šo kultūrvēsturisko vērtību savā glabāšanā saņēmis Sarmas Muižnieces Liepiņas tēvs, vēlāk to mantojusi viņa meita Sarma. Šobrīd šis mantojums aplūkojams Rīgā, Berga bazārā izstādē “Pārsteidzošais folio. Jaņa Šternberga grafikas darbnīca Fišbahas bēgļu nometnē Vācijā, 1946 - 1949”. Kolekciju veido tādu mākslinieku kā Viestarta Aistara, Artura Damrozes, Ojāra Šteinera, Gastona Ērgļa u.c. pirms vairāk nekā pirms 70 gadiem tapuši darbi, kuros atspoguļotas liecības par piedzīvoto kara laikā  un dzīvi bēgļu nometnē.

Ar apjomīgu vēstures bagāžu var lepoties arī pasaules latviešu jaunatnes kustība “2x2”, kura aizsākusies ASV un kurai šis gads ir 60tās jubilejas gads. “2x2” semināri pulcē latviešu jauniešus no visas pasaules, dodot viņiem iespēju iepazīt izcilas personības – dažādu jomu profesionāļus, klausīties lekcijas, piedalīties  ievirzēs un darbnīcas un atklāt vēl līdz šim neapjausto par Latviju un latvietību.

Apaļās jubilejas gadā īsi pirms Toronto Dziesmu svētkiem, 2x2 seminārs norisināsies Kanādā, bet augustā jaunieši tiek aicināti uz Vāciju, Latviešu kultūras centru “Bērzaine”, kur būs iespēja satikties pasaules latviešu jaunatnes seminārs, kam dots nosaukums “Atgriešanās”. Tajā tiks meklētas atbildes uz jautājumiem: “Ko nozīmē atgriešanās pie sevis un pie savām saknēm? Kas ir tas, kur vēlamies atgriezties un doties kā sabiedrība kopumā?”. „Latviešiem pasaulē” 2x2 vēstures lappuses pāršķirstījām un gaidāmās vasaras notikumus ieskicējām kopā ar semināra vadītāju, arī kustības „Eiropas jaunieši” priekšsēdi Rozīti Katrīnu Ponni.