Šī nedēļa Latvijā, Eiropā un pasaulē ir svētkiem bagāta - 1. maijā svinēta gan Latvijas Republikas Satversmes sasaukšanas diena, gan 20 gadu jubileja kopš Latvija līdz ar vēl deviņām citām valstīm pievienojusies Eiropas Savienībai. Un „Latviešiem pasaulē” būs ekskluzīva iespēja ielūkoties, ka šie svētki norisinājās Eiropas savienības dalībvalstī Čehijā,  par to uzzināsim no Latvijas vēstnieces Čehijas republikā – Elitas Kuzmas. Tā kā vēstniecība visai aktīvi savos sociālajos tīklos seko līdzi mūsu sportistu startiem Čehijā, tad, izmantojot izdevību, pavaicāsim, vai arī kas īpašs plānots sakarā ar pasaules čempionātu, kas jau pavisam drīz norisināsies Čehijā un kurā, protams, turēsim īkšķus par mūsējiem - Latvijas izlasi.

Bet ar dažādiem pasākumiem visā pasaulē aizvadīts 4. maijs – Latvijas Neatkarības atjaunošanas diena. Apvienotajā Karalistē, Birmingemā ar koru un tautas deju priekšnesumiem un izstādi, kas atspoguļo latviešu vēstures lappuses Apvienotajā Karalistē norisinājās “Latviešu kultūras diena”; Latvijas kultūras diena "Ielūdz Latvija" notika arī Austrijā, Grācā; Vašingtonā, Amerikas latviešu apvienība aicināja apmeklēt latviešu muzeju; Kori „Dziesmu laiva” un „Daugava” un koklētāju grupa „Ausma” aicināja uz „Baltā galdauta svētkiem” Austrālijā , Adelaidē; Latviešu Apvienība Francijā Buloņas mežā  rīkoja pikniku ar baltiem galdautiem un latviskiem piknika groziem; Uz Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas pikniku arī Beļģijā, Briselē Georges Henri parkā pulcējās tautieši; Vācijā, Latviešu centā Bērzainē notika svētbrīdis un vieskolektīvu - Dobeles kora un pūtēju orķestra koncerts. Bet „Latviešiem pasaulē” uzmanības centrā nākamā nedēļa Vācijā, kur gatavojas diviem vērienīgiem festivāliem: Hamburgas Ostas svētkiem un Harmonie Festvālam.

Hamburgas osta ir trešā lielākā osta Eiropā, un Hamburgas ostas svētki ir ikgadējs pasākums, kuru apmeklē līdz 1,5 miljoniem pilsētas iedzīvotāju un viesu. 3,5 kilometrus garajā ostas promenādē  apmeklētājus priecē vairāk nekā 300 kuģu demonstrācijas un parādes, velkoņu balets, pūķu laivu sacensības, burāšanas regates, iespēja aplūkot ūdensceļu policijas un flotes kuģus, baudīt kultūras un gastronomiskos labumus. Pasākuma galvenais mērķis ir godināt Hamburgas kā svarīgas ostas pilsētas nozīmi, kā arī veicināt ekonomisko sadarbību, ar īpaši izvēlētu svētku partnervalsti. Šogad, 835. Hamburgas ostas svētku partnervalsts godā celta Latvija, un ar "Latvijas festivālu", kurš norisināsies četru dienu garumā sagaidāma bagātīga un interesanta Latvijas programma ar DAGAMBA, Carnival Youth un bērnu iemīļotās Tutas viesošanos. Festivālā zināma loma atvēlēta arī latviešu diasporai Vācijā, un Hamburgas pusē dzīvojošajiem ir vienreizēja iespēja kļūt ne tikai par šo svētku apmeklētājiem, bet arī dalībniekiem. „Latviešiem pasaulē” gaidāmo svētku norisē palīdzēja ielūkoties Latviešu biedrības Hamburgā kultūras referente Dina Šreibere.

Tikmēr netālu no Frankfurtes, mazpilsētā Limburgā pošas grandiozam starptautiskam festivālam, kas viens no ievērojamākiem kora un folkloras festivāliem pasaulē - “Harmonie Festival 2024”. Tā dalībnieku vidū ir vairāki simti koru un folkloras grupu no visas pasaules, un šogad apmeklētājiem būs iespēja vērot korus un deju grupas no Vācijas, hrūzijas, Itālijas, Kubas , Zviedrijas, Čehijas, Anglijas, Bulgārijas, Ukrainas, Ugandas un, protams, arī no Latvijas. Festivālam sparīgi gatavojas arī divi Minsteres latviešu kolektīvi koris "Dudan" un Bērnu tautas deju kopa „Rudzupuķe”. Lielā notikuma priekšvakarā „Latviešiem pasaulē sazinājās ar mazo „rudzupuķu” vadītāju Kristīni Kemperi.