Laikā, kad Latvija iestigusi dziļos sniegos, sals kniebj vaigos un ziema jau sen apnikusi, ir īstais brīdis sajust vasaru un dvēseli sasildīt ar dziesmu, bet dažas sviedru lāses no pieres notraust liks latvieši dejas solis. Šoreiz „Latviešiem pasaulē” uzmanības centrā dziesmu svētki - gan pagājušie, gan nākamie, tāpēc kopā ar virsdiriģentu Edgaru Vītolu (attēlā) posāmies uz XVI Latviešu Dziesmu svētkiem Kanādā, savukārt iespaidos par iepriekšējās nedēļas nogalē notikušo semināru “DZIESMU SVĒTKI NO 2023. LĪDZ 2028 UN TĀLĀK …”, kurā, pulcējās Eiropas amatiemākslas kopu un latviešu biedrību vadītāji, dalījās ELA „kultūras ministre” Andra Baltmane.

Ja pērnajā vasarā Rīgā uz lielajiem Dziesmu svētkiem bija ieradušies 87 diasporas kolektīvi no 22 valstīm, tad  Kanāda ziņo, ka dalībai šīsvasaras Dziesmu svētkos Toronto pieteikušies jau vairāk nekā 700 dejotāji un 800 dziedātāji. Svētku programma plānota vērienīga un daudzveidīga: ar kopkora, garīgās mūzikas, viesu kora, klasiskās mūzikas koncertiem, latviešu “jazz” vakaru, teātra izrādi, bērnu ballīti ar „Dzeguzīti”, daiļamatnieku un tēlotājas mākslas izstādi, svētku tirdziņu un daudz ko citu.  Krāšņajā kopkora koncertā izskanēs dziedātāju un klausītāju iemīļotās Jāzepa Vītola, Emīla Dārziņa, Emiļa Melngaiļa un Alfrēda Kalniņa dziesmas, kā arī Kanādas latviešu komponistu Jāņa Norviļa, Imanta Ramiņa, Tālivalža Ķeniņa un Arvīda Purva mūzika. Programmā iekļauti seši Kanādas latviešu komponistu jaundarbi, kā arī komponistu Ilzes Akebergas, Lolitas Ritmanes, Andreja Jansona, Ērika Ešenvalda, Mārtiņa Brauna un citi skaņdarbi. Viens no gaidītākajiem Dziesmu svētku viesiem ir diriģents Edgars Vītols kopā ar savu jaukto kori „Aura”. Edgars ir viens no Kanādas Dziesmu svētku virsdiriģentiem, vadīs arī meistarklasi, turklāt “Aura” uzstāsies ar solo programmu, kurā atskaņos gan dažādas latviešu tautas dziesmu apdares, gan sniegs māksliniecisku ieskatu komponista Raimonda Tigula daiļradē, izpildīs vairākus skaņdarbus Garīgās mūzikas koncertā un kā daļa no Latvijas Universitātes delegācijas reprezentēs savu augstskolu. Bet vēl pirms dziesmu svētkiem, viņi balsis „iesildīs” Kanādas Tērvetē, kur ielīgos Jāņus.

Savukārt pagājušās nedēļas nogalē, lai mācītos, uzlabotu savu meistarību, gūtu jaunus impulsus un motivāciju un iedvesmotos, Vācijā, Annabergā uz tālākizglītības semināru “DZIESMU SVĒTKI NO 2023. LĪDZ 2028 UN TĀLĀK …” tikās Dziesmu svētku kustībā iesaistīto amatiermākslas kopu vadītāji un Eiropas latviešu biedrību vadītāji. Seminārā varēja gan izdziedāties kora meistarklasē, gan apgūt  tautasdeju soļus, uzzināt ko jaunu par tautastērpu komplektēšanu un valkāšanu, stiprināt līderības prasmes, kā arī piedalīties veselības sporta un somatikas treneres vadītā nodarbībā. Par seminārā gūto un piedzīvoto „Latviešiem pasaulē” pastāstīs tā idejas autore  ELA kultūras referente, arī Sirsnīgā Briseles latviešu teātra vadītāja un režisore, Andra Baltmane.