Rudens atnācis ar jaunu teātru radošā darba cēlienu Latvijā, un visai vērienīgi rudens sezona sākusies arī diasporas teātru dzīvē. Pasaules Latviešu Amatieru Teātru Savienība (PLATS) oktobra sākumā visus latviešus, kam sirdī teātris, pulcē Norvēģijas pilsētā Bergenā uz diasporas teātru saietu “PLATS solis 2023”. Četru dienu garumā festivālā piedalīsies 23 teātri no 3 kontinentiem un 12 valstīm, kopumā izrādot gandrīz 30 iestudējumus ar plašu žanru plejādi - sākot ar drāmām, absurda drāmām un melodrāmas un beidzot ar komēdijām un pat pantomīmām. Tiks sumināts lieliskākais aktieris un aktrise, spilgtākais iestudējums, labākā režija, visveiksmīgāk izvēlētā mūzika un atbilstošākais gaismu salikums. Turklāt norisināsies arī meistarklases, mākslas izstāde, atpūtas pasākums “Nakts noslēpumi” un lielā svētku balle ar “Lustīgo Blūmīzeru”.

“PLATS solis 2023” atklāšanas dienas pievakarē „Latviešiem pasaulē” sazinājāmies ar dažiem no svētku dalībniekiem:

Pasaules Latviešu amatieru teātru savienības vadītāja Sandra Bondarevska ne tikai „tur roku uz saieta pulsa”, bet arī pati piedalīsies ar savu Īrijas latviešu teātrī „Sliedes” režisēto izrādi - komēdiju “Ārsti nezina nekā”. Paradoksāli, bet „Sliedes” par savu dzimšanas dienu uzskata Covid pandēmijas laiku, 2021. gada 21. janvāri, tieši dienu,  kad ticis fiksēts viens no augstākajiem saslimstības rādītājiem Īrijā.

Liāra Ozola apvieno gan šī gada saieta mājasmātes, gan režisores, gan aktrises lomas. Skatītāju un kolēģu vērtējumam tiks nodotas viņas Bergenas latviešu teātrī iestudētās izrādes “Metāla ziedi” un “Pēdējais smejas gardāk”, bet Bergenas jauniešu teātris mini - LATiBergen skatītāju  rindās aicinās jauno paaudzi uz bērnu lugu “Ledainās ķēdes”.

Visjaunākais no visiem radošajiem kolektīviem ir tikai šopavasar dibinātais Ženēvas latviešu teātris „Taurenis”. Tā dibinātāja un režisore Anna Suhanova saka, ka, neskatoties uz to, ka „Taureņa” ceļš ir tikko sācies, tas visai drosmīgi mērojis ceļu uz Bergenu, līdzi vedot izrādi, kas veidota pēc Zanes Zustes un Diānas Zandes kopdarba “Tarakāni manā galvā” - “Dzīves Tarakāni”.

Savukārt vispieredzējušākais “PLATS solis 2023” dalībnieks ir Sidnejas Latviešu teātris, kurš nākamsezon gatavojas savai 75 gadu jubilejai, kas tiks svinēta kopā ar draugiem un kolēģiem no visas pasaules - diasporas teātru saietā „PLATS solis 2024”. Teātra pirmais valdes priekšsēdis bijis LNO solists Kārlis Nīcis, bet šobrīd tā priekšgalā atrodas režisore Ilona Brūvere. Savā ievērojamajā mūžā Sidnejas Latviešu teātris iestudējis ap 300 lugu, piedalījies visos Austrālijas Latviešu Teātra festivālos, viesojies Latvijā, Ziemeļamerikā, Kanādā, Vācijā, Zviedrijā un Anglijā.