Gadsimta garāko līgodziesmu ieskandināsim kopā ar Luksemburgas postfolka grupu „Rudzurika” un tās vadītāju Aigu Ožehovksu un apvienoto Brazīlijas un Latvijas latviešu folkloras kopu, kurā apvienojušies „Rīgas danču” muzikanti Rozīte Katrīna Ponne un Dzintars Spīčs un Brazīlijas latviešu kopienas „Vārpa” kora dalībnieki.

 

Luksemburgas latviešiem ir paveicies, ka viņiem ir tik apbrīnojami nenogurdināms un enerģijas pilns muzikālais iedvesmotājs kā Aiga Ožehovska. Aiga ir vairāku kolektīvu  vadītāja- viņa  dibinājusi gan folkloras kopas „Dzērves” un „Mazās dzērves”, gan postfokla grupu „Rudzurika”, gan „Vakareiropas koklētājus”. Šis Aigas izlolotais kolektīvs muzicējis pasākumos dažādās Eiropas pilsētās: Berlīnē, Leipcigā, Hāgā, Luksemburgā, Rīgā u.c., izdots kompaktdisks „Simtiem zvaigžņu debesīs” , rīkotas koklēšanas meistarklases, apgūstot Aigas Ožehovskas sagatavoto jauno kokles spēles mācību grāmatu “Kokles skola”. Postfolkloras grupa “Rudzurika” dibināta 2015. gada rudenī Luksemburgā un tajā kopā muzicē četri Luksemburgā un tās pierobežā dzīvojoši, kuriem tradicionālā mūzika mūsdienīgās interpretācijās ir ikdienas prieks un vajadzība – tāpat kā katram latvietim kārtīga rudzu maizes rika. Par sevi viņi teic: „Jūtamies piederīgi Latvijas kultūrtelpai un tradicionālās mūzikas sajūtai. Spēlējam dažādus tradicionālus, kā arī mazāk tradicionālus instrumentus, kuru vidū īpaša vieta ir koklei. Savas folkloras melodijas meklējam folkloras krātuvēs un aranžējam paši, liekot klāt Luksemburgas daudzkultūru vidē un pasaules mūzikā rasto iedvesmu.”. „Rudzurika” muzicē gan Luksemburgā un tās plašākā reģionā, gan Eiropas un pat ASV latviešu pasākumos. Par tradīciju tapis gan pirmsjāņu laika vasaras koncerts vīna kalnā pie Mozeles, gan dalība Garākās Līgodziesmas maratonā.

 

21.jūnija vakarā Gadsimta garākā līgodziesma uz pāris stundām būs pametusi Latviju, lai izmestu loku pa Eiropu un pasauli. Plkst. 19.45 (pēc Latvijas laika) ar īstu rudzumaizes pamatīgumu un spēku postfolka grupa „Rudzurika” LR2 ēteru pieskandinās no Luksemburgas augstākā kalna virsotnes. Savukārt no vēl tālākas vietas, no okeāna viņa krasta - plkst.21.45 (pēc Latvijas laika) LR2 ētera tiešraidē saņemsim dziesmotus Līgo sveicienus no Brazīlijas. Gadsimta garākajā līgodziesmai „Rīgas danču” muzikantiem Rozītei Katrīnai Ponnei un Dzintaram Spīčam pievienosies Brazīlijas latviešu kopienas „Vārpa” koristi.