Gadsimta garāko līgodziesmu ieskandināsim kopā ar Itālijas latviešu kori „Saule” un tā diriģenti Ilzi Atarto un Igaunijas latviešu kori „Ziemeļu Balsis” un diriģentu Matīsu Briedi.

 

Igaunijas pilsēta Tartu šogad kļuvusi par Eiropas kultūras centru, jo titulēta kā Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2024. Tartu, agrākā Tērbata  jau izsenis spēlējusi lielu lomu arī Latvijas kultūras vēsturē un 19.gadsimtā zināmā mērā bijis latviešu inteliģences šūpulis. Tērbatā izglītojās pirmie latviešu ārsti, mācītāji, valodnieki, juristi, filozofi, tautsaimnieki, farmaceiti. Šeit veidojās jaunstrāvnieku un jaunlatviešu kustība, skolojās Veidenbaums, Alunāns, Kronvaldu Atis, Krišjānis Barons, Mīlenbahs, Endzelīns un citi.  Tika aizsākti arī latviešu rakstniecības vakari, kurus rīkoja  toreizējais Tērbatas skolotāju semināra skolotājs Atis Kronvalds. Tajos dzima latviešu studentu korporācijas “Lettonia”, bet „Lettonias” simboliskās  sarkanbaltsarkanās krāsas kļuva par Latvijas valsts karoga krāsām.Savukārt jau mūsu laikos, 2012.gadā tika dibināta Tartu Latviešu biedrība, kas ik gadu rudenī, popularizējot Latvijas kultūru, rīko Latvijas dienas ar daudzveidīgu pasākumu programmu, tostarp Latvijas Garšu svētkiem. Tartu latviešu biedrības paspārnē darbojas Igaunijas latviešu koris „Ziemeļu Balsis”.  "Ziemeļu Balsis" pastāv jau kopš 2013. gada, un ir piedalījies 2013., 2018., un 2023. gada Latviešu dziesmu un deju svētkos. Šobrīd tajā dzied 53 dziedātāji no 9 valstīm: Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Vācijas, Kanādas, Francijas, Lielbritānijas, Turcijas un pat Ķīnas. "Ziemeļu Balsis" ir koris, kas ne tikai satuvina latviešus Igaunijā, bet arī sniedz iespēju apgūt latviešu valodu un iepazīt latviešu kultūru visiem, kurus tas interesē, un tajā ar prieku gaidīts ikviens, neatkarīgi no latviešu valodas prasmes un tautības. Pērnās vasaras lielo Latvijas Dziesmu svētku iedvesmots, koris nolēmis sevi izaicināt jaunam piedzīvojumam- apgūt repertuāru  un šovasar jūlijā doties arī uz Lietuvas lielajiem Dziesmu svētkiem Viļņā.

 

21.jūnijā plkst. 19.15 LR2 ēterā debitēs un Gadsimta garākajai līgodziesmai pievienosies Igaunijas latviešu koris „Ziemeļu balsis”. Savukārt mūsu jau pērnajos svētkos iepazītie draugi- Itālijas latviešu kori „Saule”, kurš pagājušajā gadā LR2 studijā agrajā rīta stundā modināja sauli, šogad Gadsimta garākajā līgodziesmā plkst. 20.15 (pēc Latvijas laika) savu „Līgo!” ievīs no saules zemes Itālijas.