Gadsimta Garāko Līgodziesmu ieskandinājām kopā ar uzticamajiem LR2 un Gadsimta garākās Līgodziesmas draugiem- Rēzeknes vīru kori „Graidi’,  Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas jaukto kori „Sonitum”, Rojas sieviešu kori „Kalva” un Jaunpils jaukto kori un viņu diriģentiem Jāni Mežinski, Jolantu Raugu un Lāsmu Pommeri.

Viena no skaistākajām vīru kora „Graidi” tradīcijām  esot  ik gadu 8.martā ar skanīgām dziesmām sveikt savas pilsētas daiļā dzimuma pārstāves, ļaujot ikvienai sajusties īpašai un vislabākajai pasaulē. Vīri esot ne tikai īsteni džentlmeņi, bet arī drosmīgi, jo tikai pāris mēnešus pēc kolektīva dibināšanas nav baidījušies piedalīties pirmajā vīru vokālo ansambļu konkursā Latvijā “Mēs tikāmies martā”, kur ieguvuši pat godpilno otro vietu.  Kolektīva muzikālo notikumu klāstā ir dalība festivālos gan Latvijā, gan ārvalstīs – Lietuvā, Krievijā, Baltkrievijā, Bulgārijā u. c. Pirms pāris gadiem par godu Latgales kongresam Latgales vēstniecībā GORS izskanēja „Graidu” iestudētais koncertuzvedums  latgaliešu valodā “Dzeivis graidi”.

Pazīstamā valodniece Janīna Kursīte vārdu „graidi” skaidro  kā krāsainu, horizontālu svītru, parasti audumam vai adījumam, piem., „Nūadieju cymdus ar sorkonim graidim.”

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas jauktā kora „Sonitum” nosaukums tulkojumā no latīņu valodas nozīmē „skaņa”, un pirms pāris gadiem tas atzīmēja savu ceturtdaļgadsimta jubileju. Mācību gada sākumā, aicinot savās rindās jaunus dziedātājus, kolektīvs sola aizraujošu dzīvi: koncertus un koncertbraucienus, muzicēšanas talanta pilnveidošanu, relaksējošus mēģinājumus, jautras un neaizmirstamas ballītes, kā arī iespēju iegūt jaunus un atraktīvus draugus.„Sonitum” ar savu uzstāšanos kuplinājis RTA pasākumus, konferences, koru draudzības koncertus, ar panākumiem piedalījies dažādos konkursos un koru skatēs gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. Starp citu, kora vokālā pedagoģe ir „visskaistākā meitiņa”- grupas „Borowa MC” soliste Guntra Kuzmina- Jukna.

Gadsimta Garākajā Līgodziesmā vīru korim „Graidi” un jauktajam korim „Sonitum” pievienosies vēl viens Jāņa Mežinska vadītais Rēzeknes muzikālais kolektīvs- grupa “Rūnas”. Tās muzicēšanas rokraksta pamatā ir savs skatījums uz latgaliešu un latviešu dainām, izmantojot balsi apvienojumā dažādiem instrumentiem (vijole, ģitāra, flauta u. c.), kā arī pieskaršanās pasaules mūzikai un dainu savijums oriģinālmelodijās. „Rūnas”, apzinoties to lielo spēku, kas ielikts tautas mūzikā,  caur šiem tautas rakstiem cenšas izprast un parādīt cilvēka vietu visumā.

Vārds KALVA sastopams suitu valodā un nozīmē seklu vietu jūrā vai sausu, neauglīgu pauguru. Savukārt kora nosaukums- „Kalva” esot aizgūts no teikām par Kaltenes Velna kalvām – Velns gribējis tikt uz Sāmsalu, tāpēc, lai uztaisītu ceļu pāri jūrai, nolēmis piebērt to ar akmeņiem. Maiss ar akmeņiem bijis ļoti smags, pārplīsis un akmeņi izbiruši skrējiena virzienā. Tā arī līdz pat šobaltdienai neesot ceļa uz Sāmsalu, un Velns uz turieni tā arī netiekot.

Kolektīva dalībnieces apvienojušās no dažādām vietām -  Rojas, Kaltenes, Valdemārpils, Rojupes un Lubes pagasta Anužu ciema „Kalvas” repertuārā ir latviešu mūsdienu autoru kora dziesmas, tautas mūzikas apdares, kā arī dažādu žanru mūzika no renesanses līdz pat mūsdienām. Kora galvenā vērtība esot kolektīvs, kurā vienmēr ar prieku tiekot gaidītas jaunas dalībnieces, kā arī skanīgas balsis. Pēc pāris gadiem tiks svinēta „Kalvas” trīsdesmitā dzimšanas diena. Dziedātājām patīkot ceļot un piedalīties dažādos koru pasākumos Latvijā, kā arī starptautiskos festivālos. Viņu  balsis skanējušas Starptautiskajā Šūberta koru festivālā Vīnē, Starptautiskajā koru festivālā Neuchatel pilsētā Šveicē, 2.Starptautiskajā koru konkursā festivālā Maltā, kā arī Latviešu dziesmu svētkos Kanādā.

Jaunpils novads var lepoties ar bagātīgu kultūrmantojuma klāstu. Šeit atrodas valsts nozīmes arhitektūras pieminekļi – Jaunpils baznīca, Jaunpils viduslaiku pils, Jaunpils muižas parks, Dievkalns un Veckuipju pilskalns, kā arī dažādi vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļi. Jaunpils novada kultūrvēsture saistīta ar izcilā latvieša Krišjāņa Barona vārdu. Viņš dzimis Struteles muižā, un tās teritorijā bijušas viņa dzimtas mājas. Jaunpils kultūras vērtību vidū noteikti var ierindot arī visai raženu radošo mūžu piedzīvojušo gandrīz vai mūsu valsts vienaudzi-  Jaunpils jaukto kori. Drīz viņus varēsim saukt par simtgadniekiem, jo pirms pāris gadiem kolektīvam apritēja deviņdesmit pieci! Jubileja tikusi nosvinēta ar vērienīgu koncertu „Kino mirkļi mūzikā”.

21. jūnijā plkst. 11.15 Rēzekne LR2 ēterā atskanēs trīskārtjaudīgi, jo „Gadsimta Garākās Līgodziesmā” būs apvienojušies divi kori- Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas jauktais koris „Sonitum” un vīru koris „Graidi”, kuriem pievienosies grupa „Rūnas”.

Savukārt vakarā, kad Līgodziesma būs aizvijusies līdz Kurzemei, plkst. 18.45 to skandēs sieviešu koris „Kalva”, bet pusstundu vēlāk, plkst. 19.15 –Jaunpils jauktais koris.