14.jūnijā plkst. 15.15, gaidot Vasaras saulgriežus, LR2 ēterā iepazināmies ar Toronto (Kanāda) latviešu mūzikas ansambli „Skanda”, tā dalībnieci Ivetu Bertovsku un vadītāju Jāni Beloglazovu.

Vārdam „skanda” latviešu valodā var meklēt līdzību ar pasaulē senākās eksistējošās valodas-  sanskrita sakni „skan”, kas pamatā daudziem latviešu vārdiem: skanēt, skandēt, skandināt, skanošs.

Toronto latviešu mūzikas ansamblis, kam dots „Skandas” vārds, ir samērā jauns kolektīvs- darbojas piecarpus gadus. Pirmā uzstāšanās esot bijusi Latvijas valsts svētku ieskaņas sarīkojumā Latviešu Centrā Toronto 2012. gada 17. g. novembrī, kad komponistam, pedagogam un kordiriģentam Jānim Beloglazovam radusies ideja savākt kopā nelielu muzicējošu grupiņu. Jānis, kurš iepriekš diriģējis gan Otavas latviešu kori un  Toronto „Dainu”, gan bijis  virsdiriģents vairākos Dziesmu svētkos,  kopā ar 5 dziedošām meitenēm saņēmis lielu publikas atsaucību, arī pašiem iepaticies kopādziedāšanas prieks, tāpēc nolēmuši turpināt. Šobrīd ansamblis darbojas jau vairāk nekā 10 cilvēku sastāvā.

 Lielāko daļu viņu repertuāra veido tautasdziesmas, kuru apdaru autors ir „Skandas” „dvēsele”- komponists Jānis Beloglazovs. Ansamblis koncertējis Toronto, Hamiltonā, Monreālā, Otavā un Čikāgā. Reiz kolektīvs cer dziedāt arī LatvijāJ

„Skandas’ dziedātāji ar nepacietību gaida šīs vasaras jūliju, kad Toronto, Kanādā notiks XV Latviešu Dziesmu un Deju svētki un pie viņiem sabrauks tautieši no visas pasaules. Tomēr īpaša kopā sanākšanas reize un saviļņojošs brīdis būs arī 21.jūnijā plkst. 5.15 pēc Latvijas laika, kad Kanādā būs vēl iepriekšējās dienas vakars un kad „Skandas” dziesma LR2 ētera „Gadsimta garākās Līgodziesmas” tiešraidē atskanēs no okeāna viņas malas.

Gadsimta garākā līgodziesma” notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.