3. jūnijā plkst. 15.15, gaidot Vasaras saulgriežus, LR2 ēterā iepazināmies ar Ciblas novada folkloras kopu „Ilža” un tās vadītāju Daci Tihovsku.

Grupas nosaukums radies no Ilžas upītes, kas tek cauri Ciblai Folkloras kopa „Ilža”, kopjot tradīcijas un iepriecinot klausītājus ne tikai savā tuvākajā apkaimē, bet arī visā Latvijā un ārvalstīs, jau vairāk nekā 20 gadus darbojas Latgalē, Ciblas novadā, kas ir Latvijas Republikas un Eiropas Savienības austrumu robeža.  Kolektīva repertuārā ir sava novada dziesmas latgaļu valodā ar  tradicionālo tautas instrumentu pavadījumu. „Ilža” var lepoties ar trim skaņu ierakstu albumiem, no kuriem jaunāko - „Kuodeļ maņ nadzeivuot” iedvesmojuši folkloras ekspedīcijās savāktie materiāli un pieraksti.

Ciblas folkloras kopa "Ilža" par nerimstošu meklētāja jeb pētnieka garu, par savu paveikto darbu, kas pelnījis sabiedrības uzmanību un ir uzskatāms par ieguldījumu Latvijas attīstībā un nākotnē šogad  tika izvirzīta apbalvojuma „Laiks Ziedonim” cildināšanas ceremonijai nominācijā "Kedas”.

„Ilžas” jaunākais veikums - iznācis albums „Lutsi rahvalaulud. Ludzas igauņu dziesmas”, kurā folkloras kopa pievērsusies maz zināmai Latgales vēstures šķautnei un pirmo reizi ierakstījusi Ludzas igauņu dziesmas. Lai arī lielākā daļa no Igaunijas ieceļojušo gadsimtu gaitā esot asimilējušies, tomēr vēl 20. gadsimtā Ludzas rajonā esot mituši ļaudis, kuri zinājuši savu senču valodu. Kompaktdiskā ir iekļauta “Ilžas” izveidota Ludzas igauņu dziesmu programma, kā arī vairāki teicēju ieraksti no Tartu universitātes Igauņu dialektu un radniecīgo valodu arhīvu.

LR2  lepojas, ka arī šogad, kā ik gadu  21. jūnijā plkst. 9.45 „Ilža” mūsu ēterā skandēs „Gadsimta garāko līgodziesmu”!

Gadsimta garākā līgodziesma” notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.