6.jūnijā plkst. 15.15, gaidot Vasaras saulgriežus, LR2 ēterā iepazīsimies ar Jaunmārupes jauniešu kori „Universum” un tā diriģentu Rihardu Rudzīti. Šogad Rihards „Gadsimta garākajā Līgodziesmā” piedalīsies ar diviem saviem kolektīviem : „Universum” „līgo” skandinās jau trešo gadu, savukārt pirmoreiz Gadsimta garākā Līgodziesma vīsies arī cauri Amatas novadam, kur LR2 ēteram pievienosies Zaubes jauktais koris.

Kā jau tas reizēm mēdz notikt- sapņi piepildās! Un tas ir stāsts par Jaunmārupes kori. Novada ļaudīm bijis savs sapnis - lai Jaunmārupē būtu pašiem savs koris.  Tas piepildījies, dziedātāji satikušies Jaunmārupes sākumskolā, kur arī noticis pirmais mēģinājums. Nu jau vairāk nekā septiņus gadus radošos, jautros, muzikālos, reizēm dullos dziedātājus un diriģentu Rihardu Rudzīti vieno dziesmas varenais spēks. Paši par sevi dalībnieki teic: „Dziesma mūsu sirdīs un dvēselēs ir dziļi iesakņojusies, un tai ir nozīmīga loma.” Ne velti pirmais vārds, ko esot izdziedājuši, bijis: MĪLA, no Mārtiņa Brauna dziesmas “Mīla ir kā uguns”.

Laikā kopš „Universum” darbojas, izveidojušās nemainīgas tradīcijas - katru gadu, lai uzburtu Ziemassvētku noskaņu, iepriecinātu bērnus un viņu ģimenes, kolektīvs rada muzikālu ludziņu “Rūķu sētas stāsts”. Jau vairākus gadus viņi piedalās Jaunmārupē notiekošajos Starpnovadu ziemas dziesmu svētkos, kur kopā pulcējas muzikālie draugi no tuvākajiem pagastiem. Tāpat ik gadu dziedātāji čakli strādā Lielajā Talkā, kur līdzās kārtīgam darbam ir skanīgas balsis un skaistas dziesmas. Ir arī starptautiski panākumi: koru festivālā Bratislavā jaunieši ieguva augsto 1.vietu. Dalībnieki apgalvo, ka viņu kolektīvs esot kā „kosmosa kuģis”, kuru uz priekšu virza diriģents Rihards. Starp citu, vārds „universum” cēlies no latīņu valodas un simbolizē VisumuJ Savukārt kolektīva moto – „Neaizliedz sev neko!”. Tāpēc jau trešo gadu viņi sev neaizliedz būt daļai no LR2 „Gadsimta Garākās Līgodziesmas”.

Savukārt, pirmo reizi starta pozīcijā ierindosies Zaubes jauktais koris. Kora dziedāšanas tradīcijas Zaubē aizsākušās pirms 150 gadiem. 1866. gadā toreizējā Jaunpils draudzē, tagadējā Zaubē, tikuši rīkoti Dziedāšanas svētki. Jaunpils izglītības biedrības koris piedalījies III, IV, VIII, IX Dziesmu svētkos, pagājušā gadsimta sākumā pagastā darbojušies pat divi kori. Kora dziedāšana Zaubē bijusi gan ar kāpumu, gan kritumu, pēc 1990. gada Dziesmu svētkiem koris savu darbību pārtraucis, bet, pateicoties bijušo dalībnieku uzņēmībai, Zaubes jauktais koris atdzimis un nākamais gads tam būs īpašs- tiks svinēta apaļā 10 gadu jubileja. Kolektīvā apvienojušā dažādas paaudzes - jaunākajam dalībniekam esot 14, bet vecākajam – 70 gadi. Kā stāsta paši dziedātāji, koris esot īstā vieta, kur pēc smagas darba dienas „izvēdināt galvu”. 21.jūnijs Zaubes jauktajam korim būs visai darbīga diena: vispirms viņi debitēs LR2 ēterā „Gadsimta garākajā Līgodziesmā”, bet vakarā piedalīsies sava novada svinīgajā pasākumā, veltītā Cēsu kauju atcerei „Trijās brīvības zvaigznēs ierakstīts gadsimts”. Un pēc tam vēl Jāņu ielīgošana!

21.jūnija priekšpusdienā, kad „Gadsimta garākā Līgodziesma būs pieskandinājusi visu Latgali, tā caur Jēkabpili un Aizkraukli būs nokļuvusi līdz Amatas novada Zaubei, kur plkst. 12.45 LR2 ēteram pievienosies Zaubes jauktais koris. Savukārt 21.jūnijā vēlā vakarā “Gadsimta Garākā Līgodziesma” jau būs izvijusies cauri gan Latvijas novadiem, gan Kanādai un Eiropai. Pirms doties atpakaļ uz Rīgu, uz Doma laukumu, kur mīt Latvijas Radio, to  plkst. 21.45 Jaunmārupē skandēs jauniešu koris “Universum”.

Gadsimta garākā līgodziesma” notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.