Gadsimta Garāko Līgodziesmu ieskandinājām kopā ar Siguldas jaukto kori „Spārni” un tā diriģenti Līgu Ādamsoni un Rēzeknes vīru kori „Graidi”, kā arī  Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas jaukto kori „Sonitum” un viņu diriģentu Jāni Mežinski.

 

Jau kopš 1991. gada Siguldas kultūras namā, diriģentes Līgas Ādamsones iedvesmoti un spārnoti, pulcējas dziedāt griboši cilvēki, tolaik - lai dibinātu jauniešu kori. Dalībnieki nāk, dzied, mainās, dzīvo un paši smej, ka visi kopā jau pudu sāls izēduši (bet varbūt izsvīduši mēģinājumos un skatēs), bet kora gars paliek. Aizpērn tikuši svinēti apaļie 30! Kā jau jebkurā ģimenē, arī šajā – dziedošajā - esot mīļas tradīcijas, kas savējiem saprotamas no pusvārda. Koris sevi apliecinājis Pasaules koru olimpiādē, ar dziesmām pieskandēta Pētera baznīca Rīgā, dievnami Štūrē, Brēmenē, Falčepingā, Tamperē, Kauņā, arī Allažos un Siguldā, turklāt šogad lieliski nostartējis Dziesmu svētku koru skatē, kur saņemts I pakāpes diploms un tikai mazliet pietrūcis līdz  augstākajai pakāpei.

Savukārt pandēmijas laiks palicis atmiņās ar izaicinājumiem, kas dziedāšanas prieku tikai stiprinājis - gan zoom, gan  ārā mēģinājumos (pat uz slēpošanas kalna!). Gaujas malā arī kopīgi talkots.

Viena no skaistākajām vīru kora „Graidi” tradīcijām  esot  ik gadu 8. martā ar skanīgām dziesmām sveikt savas pilsētas daiļā dzimuma pārstāves, ļaujot ikvienai sajusties īpašai un vislabākajai pasaulē. Vīri esot ne tikai īsteni džentlmeņi bet arī drosmīgi, jo tikai pāris mēnešus pēc kolektīva dibināšanas nav baidījušies piedalīties pirmajā vīru vokālo ansambļu konkursā Latvijā “Mēs tikāmies martā”, kur ieguvuši pat godpilno otro vietu. Kolektīva muzikālo notikumu klāstā ir dalība festivālos gan Latvijā, gan ārvalstīs – Lietuvā, Krievijā, Baltkrievijā, Bulgārijā u.c. Pirms pāris gadiem par godu Latgales kongresam Latgales vēstniecībā GORS izskanēja „Graidu” iestudētais koncertuzvedums latgaliešu valodā “Dzeivis graidi”. Ar izciliem panākumiem „Graidi” startējuši šī gada Dziesmu svētku koru skatē - saņemts Augstākās pakāpes novērtējums un ceļazīme uz lielo finālu LU Lielajā aulā.

Pazīstamā valodniece Janīna Kursīte vārdu „graidi” skaidro kā krāsainu, horizontālu svītru, parasti audumam vai adījumam, piemēram, „Nūadieju cymdus ar sorkonim graidim.”

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas jauktā kora „Sonitum” nosaukums tulkojumā no latīņu valodas nozīmē „skaņa”,  dziedātāju rindās kopējā skanējumā vienojas RTA studenti, absolventi un docētāji, un pirms dažiem gadiem kolektīvs atzīmēja savu ceturtdaļgadsimta jubileju. Mācību gada sākumā, aicinot savās rindās jaunus dziedātājus, koris sola aizraujošu dzīvi: koncertus un koncertbraucienus, muzicēšanas talanta pilnveidošanu, relaksējošus mēģinājumus, jautras un neaizmirstamas ballītes, kā arī iespēju iegūt jaunus un atraktīvus draugus. „Sonitum” ar savu uzstāšanos kuplinājis RTA pasākumus, konferences, koru draudzības koncertus, ar panākumiem piedalījies dažādos konkursos un koru skatēs gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. Starp citu, kora vokālā pedagoģe ir „visskaistākā meitiņa”- grupas „Borowa MC” soliste Guntra Kuzmina-Jukna.

21. jūnijā 21. junijā, saules lēkta spārnots, Siguldas jauktais koris „Spārni” LR2 Gadsimta garāko Līgodziesmu skandēs visai agrā rīta stundā - plkst. 6.30.Savukārt plkst. 11.15 Rēzekne LR2 ēterā atskanēs dubultjaudīgi, jo „Gadsimta Garākās Līgodziesmā” būs apvienojušies divi kolektīvi - Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas jauktais koris „Sonitum” un vīru koris „Graidi”.