Gadsimta Garāko Līgodziesmu ieskandināsim kopā ar LR2 senajiem draugiem folkloras kopām un Iecavas bērnu un jauniešu folkloras kopu „Tarkšķi” un tās vadītāju Kristīni Kareli, Liepājas bērnu un jauniešu folkloras kopu „Ķocis” un Otaņķu etnogrāfisko ansambli viņu vadātāju Solveigu Kūlaini. Iepazīsimies arī ar Gadsimta Garākās Līgodziesmas jaunpienācējiem - Malnavas pagasta "Bozovas etnogrāfisko ansambli" un viņu vadītāju Agnesi Medni.
Bērnu un jauniešu folkloras kopa „Tarkšķi” pērn nosvinējusi savu divdesmito jubileju. Tās dalībnieki apgūst visdažādāko tradicionālo mūzikas instrumentu spēli, kā arī dzied, danco, rīko un piedalās nometnēs, paši sev darina tautastērpu elementus, gatavo tradicionālos mūzikas instrumentus, ēdienus un rotājumus. Kopas vadītāja Kristīne Karele par savu sirdsdarbu uzskata folkloras mācīšanu bērniem, viņa savulaik ieguvusi Lielo folkloras gada balvu, kā arī kļuvusi par apbalvojuma "Zemgales Laiks Ziedonim" novadpētniecības nominācijas "Zemgales Kedas" laureāti. Iecavas ļaudis par viņu teic:
„Ja katram Latvijas novadam būtu tāds cilvēks, kāda mums ir Kristīne, tad latviskās tradīcijas, dainas, dziesmas un dejas nekur nepazustu!”
Kristīnei esot īpašas dotības ievibrēt pat gaisu sev apkārt latviešu tautasdziesmu četrrindēs. Ar viņu kopā nevarot nedziedāt, jo Kristīnei esot talants „aplipināt ar folkloru”. Bērni viņu mīlot un „līpot kā mušas pie medus poda”.
Kurzemē ĶOCIS nozīmē „grozs”, un kopas dalībnieki skaidro, ka ķocī varot salikt visu, kas dzīvē nepieciešams, un paņemt līdzi. Folkloras kopā „Ķocis” darbojas bērni un jaunieši vecumā no 5 līdz 21 gadam. Dalībnieki dzied, muzicē, iet rotaļās, apgūst dažādus mūzikas instrumentus, bieži dodas izbraukumos uz koncertiem, festivāliem arī ārpus Latvijas un jūtas kā viena ģimene. Viņi ar panākumiem piedalās ne tikai tradicionālo prasmju - dziedāšanas, muzicēšanas konkursos, piemēram, „Dziesmu dziedu, kāda bija" un "Klaberjakte", bet arī apliecina sevi citās radošās izpausmēs - stāstnieku konkursā "Teci, teci valodiņa" un anekdošu konkursā "Anekdošu virpulis". Pandēmijas laikā „Ķocis” video sveicienos izaicināja citas folkloras kopas, piedalījās zoom lekcijās un konkursos, piemēram, par tautastērpiem vai tradīcijām. Pērn Liepājā norisinājās bērnu un jauniešu folkloras svētki "Pulkā eimu, pulkā teku 2022", kur satikās bērnu un jauniešu folkloras kopas no visas Latvijas, protams, arī mājinieki - „Ķocis”.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X