Ja jūsu ceļi šodien ved uz Latgali, tad aicinām sestdien vakarpusē Rēzeknes novada Rogovkā apmeklēt pirmo dzejas slamu latgaliski – “Rogovkys dzejis voga”, kas ir viens no septembrī tradicionālajiem Dzejas dienu laika pasākumiem.

“Tā ir tāda kā dzejnieku sacensība savā starpā, kurā nozīme ir ne tikai rakstītajam vārdam, bet arī pasniegšanas veidam, kā dzejnieks spēj uzrunāt savu skatītāju,” stāsta pasākuma idejas autore, Nautrēnu pagasta kultūras pasākumu organizatore Inga Vigule.

“Šogad sacentīsies deviņi latgaliski rakstoši dzejnieki un to procesu regulēs Kozmens, kurš būs tāds kā dzejas talkas, dzejas slama diriģents un starplaikos starp dzejas sacensības raundiem par muzikālajām pauzēm rūpēsies Vinsents Kūkojs un grupa Borowa MC. Pasākumu noslēgsim ar skaistu groziņballi, kas Latgalē ir ļoti iemīļotas.”

Dzejas slams ir arī veids, kā parādīt, ka Dzejas dienas un dzeja var būt dažāda, iespēja iepazīties ar autoriem un dzeju dzirdēt no pirmavota jaunā formātā. Un protams neiztikt arī bez pārsteigumiem, ieintriģē Inga: “Ir latgaliski rakstoši rakstnieki, kas raksta prozu un

šajā pasākumā mēģinās atklāties kā dzejnieki un tāpat arī atklāsies latgaliešu dzejnieks “mygluojs”, kurš raksta ar pseidonīmu un īsti neviens nezina, kurš viņš ir, bet šinī pasākumā mēs iepazīsimies ar viņu.”

Un, kad dzejas vogas noraktas, pamēģiniet iejusties muižnieka vai pils saimnieka lomā, jo tāda iespēja Jums ir, iesasitoties akcijā “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2022”. “Lūznavas muiža ir Piļu un muižu asociācijas biedre un, ko tad pie mums?” Jauši vai pavisam nejauši nokļūt Lūznavas muižā aicina muižas saimniece Iveta Balčūne. “Un jums būs jāizpilda tikai mazs ar muižas vēsturi saistīts uzdevums. Jums nedaudz vairāk būs jāiepazīst kādreizējais muižkungs Kerbedzs mūsu jaunajā ekspozīcijā cokolstāvā un varēsiet dabūt Lūznavas muižas zīmodziņu. Un ceļojot uz katru nākamo muižu vai pili un katrā nākamajā jūs varat šādus zīmodziņus sakrāt un, ja esat bijuši vismaz pusē no pilīm un muižām jūs varēsiet pretendēt arī uz skaistām balvām.”

Vēl bez Lūznavas muižas Latgalē ir iespēja apmeklēt Arendoles, Balvu, Galēnumuižas, kā arī Krustpils, Varakļānu, Vecvārkavas, Preiļu un Krālavas pilis. Tieši Krāslavas pilī viesus gaida unikāla kolekcija, kas sastāv no Olgas Gribules 2000 porcelāna lellēm, turklāt šeit iespējams izmēģināt savus spēkus vienā no piecām amatniecības darbnīcām – stikla, keramikas, kokapstrādes, aušanas vai kulinārijas, pagatavojot neparastu ēdienu. Bez tam bērniem ir iespēja izmēģināt spēkus šķēršļu trasē.

Lai brīvdienās Latgalē uzkrātās pozitīvās emocijas ir ierosme jauniem piedzīvojumiem.