Pēc lustīgas līgošanas ir vērts vēl nedaudz uzkavējieties Latgalē, lai sestdien izjustu adrenalīnu un sacensību garšu:

“Tradicionāli Ludzas novada pušmucovā zirgi skries, un mēs tik turēsimies tiem zirgiem līdzi cik vien spēsim,” pabūt zirgu rikšotāju sacensībās “Ludzas novada kauss 2022” vilina viena no pasākuma organizatorēm Sandra Soikāne. “15-20 zirgu būs un braucēji apmēram desmit, kas to zina, varbūt arī igauņi atbrauks.

Kā jau rikšotājiem – daudz vecuma grupas, būs divgadnieki, kas ir pavisam jauni zirdziņi, trīsgadnieki, četrgadnieki un veczirgi Latvijā dzimušie un ārzemēs iepirktie. Daudz zigu būs.”

Un noteikti brauciet kopā ar visu ģimeni, jo kamēr vecāki jutīs līdzi savam favorītrikšotājam un nobaudīs, ko kreptīgāku, paši mazākie varēs trenēt jāšanas prasmes.

Bet, ja tomēr garo brīvdienu noslēgumā gribās jau mieriņu -  ļaujieties lielākā Latgales ezera Lubāna vilinājumam, izbraucot ekskursijā gida pavadībā. Tikties sestdienas rītā pie Lubāna mitrāja informācijas centra aicina konsultante Agnese Kruste:

”Bezmaksas ekskursijas apkārt Lubāna ezeram,

klausamies stāstu, kā tas ir veidojies, par putnu pasauli Lubāna mitrājā, uzkāpjam divos putnu vērošanas torņos, un apciemojam Īdeņas pilskalnu. Īdeņā top stāsts par vienīgo iekšzemes zvejniekciemu Latvijā, par tā vēsturi, par pašu pilskalnu, kā arī dažādi atjautības uzdevumi par Lubāna ezera zivīm. Un var teikt, ka Īdeņa ir pirmā galvaspilsēta, jo tieši tur Akmens laikmetā apmetušies pirmie cilvēki. Tur konstatētas 27 akmens laikmeta apmetnes.”

Un ne putnus, bet naktstauriņus gan sestdienas naktī nedaudz pirms pusnakts varēs redzēt pašā pierobežā Zilupes pusē Pasienes pagasta Meikšānos, “Tā būs gaidīšana, jo nebūs tauriņu šovs, kur uz pieprasījumu atlidos, bet būs tie, kuri vēlēsies jūs apciemot un sevi pasādīt," stāsta “Tauriņu nakts Grebļukalnā” organizatore Ilga Ivanova, uzsverot, ka uz īpaši romantisku vakaru gan nevajadzētu noskaņoties, bet uz izzinošu un interesantu stāstījumu gan “tur ir lielākā tauriņu populācijas Baltijas valstīs ap 500 sugas un 80% no tiem ir nakstauriņu un Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieks, entomologs un tauriņu pētnieks Guntis Akmentiņš būs tas, kas par katru atlidojušo sugu varēs jo īpaši smalki izstāstīt.”

Tomēr pavisam bez romantikas ar nepaliksiet “ja klusu nāksiet visu ceļa malu izgaismos jāņtārpiņi, jo tā ir tāda jāņtārpiņu iemīļota vieta. Bet ja uzvedās skaļāk, tad jāņtārpiņi savus lukturīšus izslēdz ārā. Bet, ja klusi, tad jāņtārpiņi ļaujās pat fotosesijai.

Un, kad taureņu gaismošana būs beigusies plkst.2 aicināsim doties pārgājienā pa pierobežu”

Sešus kilometrus garais nakts meža pārgājiens līdz pieciem rītā paredzēts ar militāriem elementiem zemessargu pavadībā. Bet te gan jāuzver, ka tā kā pasākums notiks Krievijas pierobežas joslā, apmeklētājiem jāņem līdzi personu apliecinošs dokuments un aicīgi pieteikta un robežsardzes apstiprināta caurlaide.