Lai izjustu Latgales dažādību krāsās, skaņās, garšās un vēstures elpā, jādodas uz Daugavpili, kur sestdien no pusdienlaika Vienības laukumā notiks Latgales viesmīlības diena “Gostūs Latgolā” ar Šmakovkas muzeja jubileju, Latgales mājražotāju tirdziņu, kulinārajām meistarklasēm un pilsētas orientēšanās spēli “Hi!Story:Latgola”.

“Tās nav tādas tipiskas sporta orientēšanās sacensības, kur jābūt visātrākajam vai visgudrākajam. Mūsu uzdevums ir pavēstīt par visdažādākajiem Latgales vēstures notikumiem, kultūru, cilvēkiem,” stāsta spēles organizators Jorens Dobkevičs.

Atšķirībā no klasiskajiem sporta veidiem, pilsētas orientēšanās ar īpašu pievienoto vērtību var būt jautra un interesanta jebkura vecuma kompānijai, pārvietojoties ar jebkura veida transportu vai izejot savu maršrutu kājām.

“Mūsu uzdevums ir atklāt Daugavpili un Latgali no jauna, pastāstīt par tiem cilvēkiem, kuri dibināja jaunais valstis, jaunu filozofiju, jaunus mākslas virzienus. Tādu cilvēku ir ļoti daudz. Un bieži vien mēs par viņiem neko nezinām. Šo programmu mēs gatavojām divus gadus un mēs ļoti aicinām iziet ārā un meklēt Daugavpils kultūru un vēsturi,” tā Jorens Dobkevičs.

Turpināt atklāt Latgali var arī veloceļojumā “Rainim pa pēdām”. Sestdien 25 kilometru garumā izbraukt dižgaram Rainim nozīmīgas vietas Preiļu pusē aicina Raiņa muzeja “Jasmuiža” vadītāja Solvita Kleinerte:

“Parādīt Raini no nedaudz savādākas puses, viņam patika ceļot vai kājām, ar riteni vai zirgu iepazina gan skaisto dabu, gan vietējos ļaudis. Piemēram, krogs, skola Aizkalnē, kuru Rainis redzēja garām braucot, un krogs, kuru viņš minējis savā dienasgrāmatā, tāpat arī Šņepstu pilskalns, kura teikas par jaunavu ar melno suni pie kājām ietekmē ir uzrakstījis dzejoli “Karaļmeita”, tāpat arī Aglonas stacija no kuras viņš kā students devās ar vilcienu. Būs arī kāda leģenda un atmiņu stāsts, īpaši par pseidonīma “Rainis” atrašanu Jasmuižas pusē. Šo zemnieku uzvārdu Rainis, ko vēlāk viņš ir paņēmis sev kā pseidonīmu.”

Bet pēc aktīvi pavadītas dienas ceļotāji tiks aicināti Jasmuižas parkā stiprināties ar uzkodām, atpūsties un apmeklēt Raiņa muzeju “Jasmuiža”.

Arī Ziemeļlatgales pērle – Viļaka – visas sestdienas garumā būs pārbagāta ar dažādām aktivitātēm un koncertiem, pabūt pierobežā.

“Jau sākot no plkst.10.00 aicinām apmeklēt Viļakas muzeju, kurā varēs apskatīties modernizēto, interaktīvo putnu olu kolekciju un “Valdis Bušs” jubilejas plenēra darbu izstādi, kā arī varēs doties citādākā ekskursijā pa Viļakas pilsētu,” atklāj Viļakas tūrisma organizatore Inese Matisāne.

Savukārt  sestdienas pēcpusdienā caur mūziku garīgo spēku varēs gūt brīnišķīgajā neogotikas pērlē - Viļakas baznīcā koncertprogrammā “Neredzamā klātbūtne”, kurā piedalīsies divi spilgti mākslinieki, ērģelniece Ilona Birģele un ģitārists Armands Alksnis,  un simboliskais gaismas ceļš, šoreiz gan tiešā nozīmē aizvīsies līdz ģimnāzijai un ezeram.

“Ģimnāzijas pagalmā būs gan skatāma izstāde pirmā stāva logos, un ik stundu notiks teksta un mūzikas saspēles cikls un no desmitiem būs baudāmas skaņas un gaismas saspēles septiņos gaismas stāstos.” Un sestdienas romantisko vakaru Viļakā vislabāk baudīt uz ezera “Baudīt fona mūziku, netipisku apgaismojumu un būs savi pārsteigumi,” - Inese Matisāne.