Jau izsenis zināms, ka lustīgākās un pamatīgākās zaļumballes notiek Latgalē, un ja vēl to spēlē tautas muzikanti, kā tas sestdien notiek Viļānos Lakstīgalu saliņā, tad balle izvērtīsies iespējams par gadsimta grandiozāko zaļumballi „Uz svētkiem ir pieteikušies 150 dalībnieki, no Latgales, Vidzemes, Kurzemes un īpaši tiek gaidīti muzikanti vecmeistari,” XVIII Tautas muzikantu svētku organizatore Iveta Dukaļska atklāj - tik brangu  muzikantu kopā sanākšanu Lakstīgalu saliņa sen nav piedzīvojusi. Savukārt svētdien rīta cēlienā tautas muzikanti pieskandinās visu Viļānu amatniecības tirgus placi.  

Bet Preiļos ar simtgades zaļumballi tiks ieskandināta gleznainākā Preiļu parka daļa „Ar šo pasākumu mēs atklāsim mūsu atjaunoto saliņu, kurā sen, vēl manā jaunībā notika tādas balles, ka daudzi vēl šodien atceras,” Preiļu novada domes pārstāve Maija Paegle uzskata -  labāku ieskandināšanas pasākumu Saliņas estrādei nemaz nevar vēlēties. „Lai meitenes un puikas uzģērb visskaistākās štātes un visērtākās kurpes, paņem līdzi groziņu un kādu sedziņu, jo būs laiks arī atpūtai turpat parka zālē un, lai nāk dejot. Preiļos simtgades zaļumballes laikā mēs gatavosim arī īpašu dāvanu Latvijai. Kāds glezno uz audekla, kāds vēl ko, bet mēs Preiļos gatavosim gleznu no pogām, tāpēc aicinu ikvienu paņemt līdzi pašu skaistāko pogu, kuru gribētu uzdāvināt Latvijai.”

Savukārt turpat netālākajā Aizkalnē, Raiņa muzejā „Jasmuiža” Andreja Paulāna  keramikas cepļa izņemšana „Šī būs divdesmitā reize kopš Tautas lietišķās mākslas studijas „Rēzeknes apriņķa podnieki” kurina šo cepli,” teic studijas vadītājs Andris Ušpelis, ikvienu aicinādams būt par liecinieku  uguns un māla radītajām pārvērtībām un glazētās keramikas pārsteidzošajai krāsu saspēlei: „Tā ir reta iespēja, kad tu pats vari būt klāt pasākumā, kad redzēt nevis to, ka meistars izņem podu, bet, kad tu pats vari pienākt un paņemt podu, kas uzrunā un tas, kurš iekrīt acīs,  arī ir tas liktenīgais pods.”