Ja šodien jūsu ceļi ved uz Latgali un gribas sajust Latgales nesteidzīgo mieru, tad aicinām uz senāko Latvijas pilsētu gleznainā apvidū – Ludzu, kas iemieso Latgales skaistākās tradīcijas un vērtības. Un te, sestdien norisināsies vēl, kas nebijis – koncerts uz ezera - astoņos vakarā baudīt romantisku, gleznainu vakaru un mūziku varēs kopā ar vienu no spilgtākajām un aktīvākajām Latvijas folkloras kopām – Viļakas novada folkloras kopu „Upīte”. „Uz plosta Mazajā Ludzas ezerā mums būs priekšnesumi un klausītāji varēs sēdēt krastā uz piknika paklājiņiem, ” stāsta Ludzas novada Tūrisma un Informācijas centra vadītāja Līga Kondrāte. Ņemot līdzi draugus un ģimeni, iespēja iekārtoties piknikam un koncerta baudīšanai ir gar Mazā Ludzas ezera teju visu kreiso un labo krastu. „Ar draugiem un ģimeni klausīties koncertu, liekas, ka tā ir ļoti romantiska lieta saulrieta mūzika un tuvākie cilvēki. Nekas labāks vasarā nevar būt!”

Un, ja būts Ludzā, tad pie reizes apmeklējiet arī unikālo dabas pieminekli, ģeovietu 2020. gadā Rundēnu velna dobi, kas atrodas Ludzas novada nomalē aptuveni pusstundas brauciena attālumā no Latvijas-Krievijas robežas, turpina Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības centra "Rāzna" vadītāja Regīna Indriķe. „Rundēnu velna dobe ir tāds īpatnējs veidojums, ko atstājis ledājs pirms 15 000 gadu. Tāds iegarens ar iedobumu un šī iedobuma apakšā atrodas purviņš.” Ovālais iedobums centrā ir 83 metrus garš un 66 metrus plats, kas tiek uzskatīts par vienu no lielākajiem šāda veida objektiem ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijā. Arī 1,5 km garā dabas taka līdz Rundēnu velna bobei veidota tā, lai pēc iespējas mazāk iejauktos dabas norisēs un pa ceļam līdz velna dobei varētu iepazīt neskaitāmas augu, putnu un dzīvnieku sugas. Regīna Indriķe arī aicina apmeklēt netālu esošo iespaidīgo baltu cilšu kultakmeni - Kazicu Bikakmeni „Svētakmens ar diviem izcirstiem krustiem, ar zīmēm kas līdzinās pakavam, vai vērša galvai ar ragiem.” Vecāki cilvēki stāsta, ja pieskarties Bikakmenim — tas paņem visas slimības un kaites un dot spēku un enerģiju.

 Bet, ja šajās brīvdienās iecerēts būt Daugavpilī un gribas mājās pārvest ko īpašu, tikai novadam raksturīgu, tad ir vērts sameklēt Latvijā vienīgo suvenīrautomātu, turpina idejas jautore Daugavpils māksliniece un keramiķe Sanri jeb Sandra Poplavska-Rimicāne. “Šeit ir 152 darbi dažādu izmēru, protams vairāk ir mazo izmēru, jo mēs nolēmām, ka tā ir tā lietiņa, ko var paņemt līdzi tūrists uz mājām. Te ir pārstāvēti 32 mākslinieki, pārsvarā Daugavpils mākslinieki, bet ir arī no Balkrievijas meitene, ir vācieša viena darbi, kas dzīvo Latvijā. No Rīgas, no Rēzeknes no Krāslavas Tās pārsvarā ir ekskluzīvas preces, kas ir vienā eksemplārā, jo tie ir mākslas darbi. Vīriešiem te var atrast tauriņus, sievietēm lielā klāstā ir bižutērija, brošiņas, aproces, ir arī daudz keramikas darbu – bļodiņas, krūzītes, arī rotas –, glezniņas arī ir.” Suvenīru automāti atrodami pilsētas centrā Rīgas ielā un arī Daugavpils cietoksnī. Un Daugavpils cietoksnī atrodas arī Marka Rotko mākslas centrs, kur pirmo reizi Baltijas valstīs tikko kā atklāta starptautiski atzītā amerikāņu mākslinieka Hanta Slonema personālizstāde „Brīnumainā pasaule”. Vislielāko slavu viņam atnesušas darbu sērijas, kurās figurē truši, taureņi un tropu putni, kā arī lielformāta skulptūras un aizmirstu vēsturisku mitekļu restaurācijas.