Ja šodien jūsu ceļi ved uz Latgali, tad piestājiet Dagdā! Pabūt brangākajos tūrisma objektos aicina Dagdas Tūrisma informācijas centra vadītājs Juris Viļums „Andrupenes lauku sēta, Kroma kolna bruoliste, bīdreiba „Teira Latgolys muoksla”, Jaundūmis muiža un pa ceļam vēl šo to.”  Un kā jau Latgalē – būs gan acīm, gan vēderam tīkams baudījums „Nepietiek vien acis priecināt, nepieciešams arī kulinārās vērtības nobaudīt. Skaidrs, ka kaut ko garšīgu apēdīsim, ko piedāvā Andrupenes lauku sēta, ko piedāvā Jaundomes muiža, kur ir zivju zupa, muižkunga kruasāni.” Un vissvarīgākais ir cilvēks, kas „deg” par savu vietu un darāmo: „Piemēram, Aleksandrs Lubāns par savu vietu un kā viņi atjauno 9.-13.gadsimta Latgaļu koka pili, tas vien ir dzirdēšanas vērts. Un tas viss arī ļoti labi savijas – acu un klausīšanās prieks, gastronomiskais baudījums un mēs vienu dienu ļoti labi kopā pavadīsim.”

Un, ja pabūts Dagdā, tad arī kaimiņu – Aglonas novads ir apmeklēšanas vērts, ir pārliecināts Aglonas Tūrisma informācijas centra konsultants Kristaps Brīvers: „Lielākais Aglonas lepnums ir Aglonas bazilika un otrā vieta, ko cilvēki apmeklē ir Maizes muzejs, turpat blakus Kara muzejs un nu arī Pasta muzejs – tas būs ekskluzīvi, jo tas ir pirmais Pasta muzejs Latvijā.”  Apziņa, ka tepat blakus virzījies vēsturiskais un Eiropā garākais zirgu pasta trakts Sanktpēterburga – Varšava, dzelzceļš, un Pasta un informācijas muzeja saimnieku – Gražuļu ģimenes -  rīcībā nonākušās unikālās liecības par pasta attīstību un interesantiem vēstures faktiem arī deva iedvesmu šāda Pasta un informācijas muzeja izveidei.

Un vēl Aglonā, ne gluži vīnu, bet Latgales kulinārā mantojuma labumus, kopā ar fantastisku stāstu par maizi no Maizes muzeja saimnieces Vijas Kudiņas gan var saņemt: „Cilvēkam pēc parunāšanas arī  vēders jāpiepilda, bet ja gardi nesagatavo tad jau nekam nav jēgas. Turklāt tagad ir tādi pozitīvi cilvēki – ar pozitīvismu ar jokiem diena paiet.”