Šajās brīvdienās Jūs aicinām ne vienkārši uz latgalisku pasākumu Daugavpilī, bet uz veselu viesmīlības festivālu “Gostūs Latgolā”, kad visas sestdienas garumā ar glanci un sirsnību tiks svinēta Latgales šmakovkas muzeja 6. gadadiena.

“Vienības laukumā no plkst.12. līdz 23. norisināsies festivāls “Gostūs Latgolā”, kas ir veltīts Latgales viesmīlībai,” stāsta ekspozīcijas Šmakovkas muzejs vadītājs Raivis Malnačs, te visas dienas garumā apmeklētājiem tiks piedāvāts ne tikai izsmalcināts kulinārais baudījums, bet arī dažādas aizraujošas aktivitātes un muzikāli priekšnesumi. “Visas dienas garumā apmeklētājiem būs iespēja izbaudīt Daugavpils nacionālo biedrību priekšnesumus, bet no plkst.15. Vienības laukumā ieradīsies MC old school Daugavpils baikeri un viņu draugi ar motošovu un pēc tam sekos vakara koncerts. ”

Un visas dienas garumā varēs apmeklēt arī Latvijā lielāko un modernāko Šmakovkas muzeju, kas piedāvā mūsdienīgu un atraktīvu stāstu par Latgales stipro dzērienu. “Šeit ir mūsu muzeja sirds un dvēsele lielā destiācijas iekārta ar retifikācijas iekārtu, kas nākusi no Čehijas, ” stāsta Raivis, vedinot no zāles uz zāli, kur ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību iespējams izzināt šmakovkas tapšanas procesu, aplūkot autentiskas un iespaidīgas ražošanas iekārtas, kā arī uzskatāmi redzēt alkahola negatīvo ietekmi uz cilvēka organismu.“Un šeit lielajā zālē mēs stāstām, kāda ir Latgales viesmīlība, kādos traukos pasniedz Latgales kulinārā mantojuma ēdienus

un protams šmakovka ir Latgales kulinārā mantojuma sastāvdaļa.

Un tālāk stāstām par destilācijas procesu, kā no tās pašas piena kannas uztaisīja dažādas autentiskās ražošanas iekārtas un kā to tīro mantu ieguva vairāk tādos nelegālos apstākļos, jo bija vairāki sausie likumi, kad bija aizliegts ražot alkaholiskos dzērienus.”

Bet Balvos var nobaudīt ķiršu ievārījumu, gan tiešā, gan teatrālā izpildījumā, te norisinās. Starptautiskais klasiskās dramaturģijas amatierfestivāls „Ķiršu dārzs”, kurā vienuviet sapulcējušies vairāki teātru kolektīvi no dažādām Latvijas vietām, kā arī no Lietuvas, stāsta Balvu kultūras un atpūtas centra pasākumu organizatore Diāna Poševa “Festivāla ietvaros būs iespēja noskatīties 12 izrādes, kuras tiks spēlētas Balvu kultūras un atpūtas centra lielajā un mazajā zālē, Balvu sakrālās kultūras centrā un pilsētas estrādē. Skatītājiem tiks piedāvāti klasikas iestudējumi un mūsdienīgāks repertuārs. Šogad teātriem tiks pasniegtas īpaši veidotas mākslinieces Elitas Eglītes veidotās keramikas balvas.” Izrāžu apmeklētāji aicināti arī apskatīt festivālam “Ķiršu dārzs” veltītu izstādi Balvu kultūras un atpūtas centrā: “Kurā būs apskatāmas gleznas, fotogrāfijas dažādi rokdarbi no zieda līdz auglim. ”

Teātra izrādes notiek latviešu un krievu valodās, turklāt to rādīšanas laiki nepārklājas, līdz ar to pasākuma apmeklētājiem ir iespēja noskatīties tās visas, un festivāls noslēgsies ar īpašu teatrālu pasākumu “30.jūlijā festivāla noslēguma pasākums Balvu pilsētas estrādē, kur būs teatrāla kafejnīca kopā ar dziedošo aktieri Juri Hiršu, kam sekos zaļumballe ar brāļiem Puncuļiem.”

Turklāt “Ķiršu dārzs” nav tikai festivāla nosaukums, apkārt Balvu kultūras un atpūtas centram plešas vesels, teātra ļaužu stādīts ķiršu dārzs: “Šogad tapa arī īpašais ķiršu dārza ievārījums, kas tiks pasniegts festivāla dalībniekiem.”

Lai pozitīvām emocijām bagātas brīvdienas!