Katrs, kurš ir bijis Latgalē, zina, ka šeit var garšīgi un sātīgi paēst. Un šajās brīvdienās Latgalē var gūt īstu gastronomisko baudījumu. Viduslatgales saimnieki aicina ciemos uz mājas kafejnīcu dienām. “Ja gribas nelielas gastronomiskas izvirtības un gastronomisko tūri, tad būs dažādi saimnieki, kas jūs gaidīs un visas dienas garumā baudīt ļoti interesantu pasākumu,” baudīt Latgalei raksturīgus ēdienus aicina Latgales reģiona tūrisma asociācijas pārstāve Laura Spundere. Mājas kafejnīcu dienās gaidīs saimnieki no Preiļiem no Rēzeknes, Ludzas novada iekļaujot Kārsavas pilsētu. Būs gan tradicionālie Latgales ēdieni, bet atsevišķās vietās būs tradicionālie ēdieni ar nedaudz pilnveidotām garšām. Bet, lai gardumu, piemēram, “Cīlovys” glazūrkēksiņu, īpašos Latgales asušku, Rāznas ezera zivju zupas un dažnedažādu citu labumu baudīšanu padarītu atraktīvāku, vairāki saimnieki piedāvās dažādas aktivitātes - laivu braucienus, meistarklases, radošās darbnīcas, kā arī mājas dzīvnieku samīļošanu.

Savukārt, lai iegrimtu vēstures elpā, jādodas uz Viļaku, kur pavisam nesen atklāta jauna kultūrvieta “Abrenes istaba”. Tās veidotājs ir aizrautīgs senlietu kolekcionārs Dzintars Dvinskis. “Gribēju atgādināt cilvēkiem, ka Abrene tomēr ir piederējusi Latvijai, lai te var atbraukt, atcerēties apskatīt.” Vairākās telpās izvietotās ekspozīcijas aptver 40 gadus ilgu vēsturi no 20-tā gadsimta sākuma. “Te man ir tāds improvizēts sekretāres kabinets. Iesim uz priekšnieka kabinetu – viss interjers 40 gadu stilā. Trīskārtīgais odekolons “Sarkanā Ausma” atcerēties to laiku aromātu. Un tad visādas mantas, kas ar tirdzniecību saistītas, piemēram, sviesta mēri, zābaki, tīkliņi, atslēgas, paklāji, viss, kas tajos laikos bija tādā veikaliņā.” Abrenes istabas izrāda Dzintars Dvinskis, kam šis ir sirds darbs divdesmit gadu garumā. Un te ne mirkli nepamet sajūta, ka esat nokļuvuši vēsturiskā kinofilmā.

Un, ne gluži vēsturē iegrimt, bet Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju apmeklēt gan ir vērts, jo te skatāma neparasta mākslinieces Andas Munkevicas veidoto stikla skulptūru izstāde “Zilie Zirgi Ezerā”. Pēc Munkevicas teiktā, Latgale katra latvieša sirdī ir ezeru zeme. ”Man ir tāda sēriju grupa kā Zilie zirgi, kurus es izstādu nosacīti lielos ezeros, stikla atspulgos.” Zilais zirgs, kas mēnessgaismā peldas ezerā. Tas skan tik velnišķīgi atsvaidzinoši! Tumši un gaiši zilā, baltā nokrāsas, putni virs galvas, bezgalīgais dziļums, kurā grimsti. “Ar stiklu kopā esmu ļoti ilgu laiku, un tā viņa galvenā īpašība, ka tas vienlaicīgi ir ļoti stiprs materiāls un ļoti trausls, kā sniegpārsliņa. Mēs mēģinām savienot savā studijā šo mākslas radošo un intelektuālo daļu kopā ar inženierzinātni un tehnoloģijām, tādā veidā radot īpašu materiāla un intelektuāla sintēzi.”