Šinīs brīvdienās Latgalē sportisks gars un sacensību azarts ir garantēts. Proti, Dabas parka “Daugavas loki” teritorijā sestdien norisināsies ikgadējais Vislatvijas ūdens tūristu saiets “Lielais plosts”, kura tēma šogad veltīta senajām plostošanas tradīcijām Daugavā,

“Atcerēties kā senči taisīja plostus un nolēmām izstāstīt cilvēkiem un to parādīt. Sataisīt īstu plostu no baļķiem,”

izzināt senās, romantizētās plostošanas tradīcijas Daugavā, aicina Augšdaugavas novada pašvaldības iestādes “TAKA” vadītājs Rolands Gradkovskis. “Brauksim no Slutiškiem līdz Butišķiem, apmēram četras stundas. Un izbrauksim vienu no skaistākajiem Daugavas posmiem – Daugavas vārtus, kur ir 40 metrus augstie krasti.”

Ar “Lielo plostu” sportiskās aktivitātes Latgalē tik sākas, un vēl sestdien, Rēzeknes novada Dubuļos notiks taku skrējienu seriāla “Stirnu buks” šī gada sezonas 3. posms, kas, kā stāsta skrējiena “tēvs” Rimants Liepiņš, zīmīgs ar diviem notikumiem – buki pēc 8 gadu pārtraukuma atgriežas Latgalē, kā arī šajā posmā norisināsies Latvijas 2024.gada čempionāts ultragarajā taku skriešanas disciplīnā! Un, kur nu vēl ainaviskāku sacensību garu: “Neuzkāpt Lielā Liepu kalna skatu tornī vai neapskatīt Rāznas ezeru no Mākoņkalna skatu punkta, vai neuzskriet Rudu kumeļu pauguros. Tā (Latgale) ir jāizbauda! Un baudot jāizskrien!”

Pēc kārtīgas skriešanas, Latgales izzināšanas vai dārza darbiem, Lūznavas muiža sestdien no septiņiem vakarā aicina uz Lielo Latgales Zaļumballi muižas parkā, un kā uzsver Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja Inga Žirgule te būs viss iespājams gada labākajai zaļumballei Latgalē: “Trešais gads pēc kārtas, kad mēs vēlamies gan iedzīvnāt, gan atjaunot šo tradīciju, un ar šo notikumu arī ieskandināt vasaras notikumus ārpus muižas.

Mums ir paredzēti trīs mūziķu sastāvi, kas liks kājām cilāties un dancotājus aicinās.”

Un kā senos laikos, arī Lūznavas muižas parkā pirmo takti dos pūtēju orķestris “Grupa “„Disnejlenda”, kas ir pūtēju kvartets un līdzīgi senajām tradīcijām, arī mēs savu zaļumballi zāksim ar šiem pūtēju stiprajiem instrumentiem.” Turpinājumā klausītājus, skatītājus un dejotājus, ar latviešu populārās mūzikas skaņdarbiem priecēs „TRIO Rāzna+” un grupa “Stradivari”. “Tie, kas dejos - apdzīvos skatuvi, tie, kas lūkosies un stāstīs rīt, kas noticis  zaļumballē – varēs sēdēt un vērot, un bērni varēs dauzīties. ”

Un vēl Lūznavas muižā ir iespēja uz 20 minūtēm ienirt trīsdimensiju Čurļoņa mākslas un mūzikas pasaulē. “Lūznavas muižas stāsts ir cieši savijies ar stāstu ar lietuviešu komponistu un gleznotāju Čurļoni. Mēs no Čurļona mājas Viļņā esam atveduši unikālu 3D izstādi.” Skanot Čurļoņa un Mindauga Urbaiša mūzikas skaņām, skatītājam paveras trīsdimensionāla telpa, “Kurā ļoti organizski tiek apvienoti tādi elementi kā Čurļoņa gleznas, Čurļoņa mūzika, tāda noskaņa, kas saistīta ar viņa daiļradi. Izstādes nosaukums ir “Enģeļa takas”.”

Un, ja ar pūtējiem Lūznavas muižas parkā nebūs gana, tad sestdien, plkst. 19.00 Preiļu parka estrādē notiks pūtēju orķestru un deju kolektīvu lielkoncerts “Vienmēr kopā!”, kas būs vērienīgākais Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku starplaika notikums šogad Latgalē, turpina pasākuma režisors Oskars Bērziņš: “Pie mums sabrauks ļoti daudz dejotāju un pūtēju, apmēram 700 dalībnieku no Latgales, Vidzemes un Zemgales. Kas priecēs visus un aicinās piedzīvot, ko sen nebijušu.”  Pasākums tematiski būs veltīts latviešu svētku svinēšanas tradīcijām. “Mēs šoreiz apspēlējam tēmu, kas ir latviešu godi, bet godi tādā nozīmē, kā ikdienišķas svinīvbas - Vasarsvētki, jubilejas, kapusvētki utt., kur senos laikos, un es domāju, ka arī tagad  ir kāda vieta Latvijā, kad nevarēja šie svētki būt bez pūtēju orķestriem, bez dancošanas, un šinī reizē mēs apspēlējam šos godus vienā brīnišķīgā koncertā.”