Šajās brīvdienās aicinām izbaudīt interesanto un emocionālo piedzīvojumu – muzeju nakti. Atzīmējot Brīvības cīņu simtgadi, muzejos ceļ gaismā gan karalauka varonību, gan arī varoņus, kuru cīņas ierocis ir spalva, vai ota, dziesma vai vārds. Starp tādiem ir arī Roberts Mūks. Un viņa vārdā nosauktajā muzejā Riebiņu novada Galēnos rīt vakarā varēs dzirdēt varoņstātus. „Mūka dzīve ir viens liels varoņstāsts,” iesāk muzeja vadītāja Marta Binduka: „Karagūstekņu nometne, trūkums bads, bēgļu nometne, strādāt un vienlaicīgi mācīties, vēlāk doties uz Ameriku nezinot valodu, vai tad tā nav varonība?” Muzeja naktī izskanēs arī lustīgas latgaliešu dziesmas, stāsti par vietējiem varoņiem un protams tikšanās ar mūslaiku varoņiem.

Bet šarmantajā Latgales mazpilsētiņā Dagdā notiks kāds ģimenes un paaudzes vienojošs festivāls „Apskauj mani, māmuliņa”, turpina  festivāla organizatore Marija Mickeviča: „Programma būs visām gaumēm, visām mentalitātēm – būs iespējams dziedāt dziesmas folkloras izpildījumā, ja gribam baudīt latviešu tautas dejas, tad tādas arī būs, ja kādam gribās izjust citu tautu mentalitāti, tad arī būs tāda iespēja – igauņi ar savu tautas deju un muzicēšanu, lietuviešu dejas un mūzikas skanējums, baltkrievu dejas un teātra mode.”

Bet šovakar, tāpat kā rīt astoņos vakarā Rēzeknes novada Rogovkā baznīcas dārzā ir iespēja kļūt par lieciniekiem kādai īpašai, tikai Latgalē saglabātai tradīcijai – brīvdabas maija dziedājumam pie krucifiksa, turpina zinātniece Angelika Juško-Štekele: „Maija dziedājumu tradīcija ir saistīta ar dziesmām un lūgšanām Jaunavai Marijai, kas parasti notika maija mēnesī vai nu katru dienu, nākot pie šiem ceļmalu krustiem, vai kā mūsdienās katru trešo dienu. Tad, kad ticīgie pulciņā dzied dziesmas veltītas Dievmātes godam, skaita lūgšanas un ļoti svarīga ir t.s. „značku vilkšanas” tradīcija, kura bij neatņemama sastāvdaļa maija dziedājumos un arī šodien tā ir aktuāla.” Ceļmalu krusti ir neatņemama Latgales ainavas sastāvdaļa un ne vien dziedāšana pie tiem, bet arī šo krustu rotāšana ir īpašs vien Latgalē saglabājies rituāls.