Preses relīze vēsta, ka apvienības STandART (Kalvis Kluburs un Mārtiņš Links) trešais studijas albums "Jūrasputnu mistērijas" ir tapis, iedvesmojoties no Knuta Hamsuna romāna "Mistērijas" un pašu pārgājieniem vasaras naktīs gar jūru.

Norvēģu rakstnieka romānu es diemžēl neesmu lasījis, tomēr jūras, nakts un noslēpumu sajūta šai 75 minūšu garajā ierakstā ir klātesoša, īpaši jau ambientajos skaņdarbos "Otrais jūnijs", sadarbībā ar lietuviešu folkloras kopu BITULA tapušajās "Jāņugunīs" un radioformātu izaicinošajos piecu minūšu garuma "Ūdensputnos".

Tomēr arī albuma enerģiskākās, vieglas DEPECHE MODE estētikas caurstrāvotās dziesmas "Zem kaķa spalvas krāsas debesīm", "Drudzis" un "BezMiega zirgi" ar Raiņa dzeju pieprasa albuma baudīšanu īpašos apstākļos - varbūt klusumā, vientulībā un naktī?

Tam piekrīt arī STandART solists Kalvis Kluburs:

man ir prieks dzirdēt, ka mūsu klausītāji ir "uzķēruši", ka albums "Jūrasputnu mistērijas" ir klausāms kā vienots stāsts noteiktā secībā...

Mūsu iecere bija radīt noskaņu - ne gluži filmu, ne gluži pasaku, tādu kā pasaulīti, kurā cilvēks var pabūt...

Raidījumā izskan grupas STandART skaņdarbi "Otrais jūnijs", "BezMiega zirgi 2017", "Jāņugunis", "Zem kaķa spalvas krāsas debesīm", "Ūdensputni", "Drudzis" un "Kolka", kas ir tapusi naksnīgās pastaigās gar jūras krastu:

Iedvesmai mēs braucam uz vienu un to pašu vietu, tas ir Ziemeļkurzemes krasts - Irbene, Mazirbe, Kolka, lībiešu puse...

Šis albums, kā es to uztveru, sākas Mazirbē vai kādā citā ciematiņā, tad pa nakti gar jūru tiek piedzīvoti visādi dīvaini notikumi, bet rītausmā tiek sasniegta Kolka, kas ir mūsu galapunkts gan ceļojumos, gan šai albumā...