Ziemassvētki ir brīnumu laiks un netrūkst arī brīnumainu stāstu. Adventa laikā Latvijas Radio 2 skan iemīļotākās Ziemassvētku dziesmas un interesanti stāsti par Ziemassvētku simboliem un paražām. Klausieties tos LR2 "Ziemassvētku stāstu kalendārā" katru dienu pēc pulksten 11-tiem, ar atkārtojumu pēc pulksten 15-tiem.

Ja veiktu LR2 klausītāju aptaujāšanu par Ziemassvētku simboliem, tad viens no populārākajiem, ja ne vispopulārākais, simbols būtu Ziemassvētku egle. Tā ir arī LR2 Ziemassvētku stāstu kalendāra šīsdienas gaviļniece. 

Pētot Ziemassvētku egles vēsturi, secināms, ka tā nav nemaz tik sena, bet apvīta ar interesantām leģendām.  Daži avoti liecina, ka pirmās egles esot izmantotas jau senajā Ēģiptē. Interesanti, bet pierādījumu nav. Toties pierādījumi ir, ka pirmā izrotātā eglīte bijusi Livonijā, pašreizējās Latvijas un Igaunijas teritorijā. Tāds nelies strīdiņš joprojām pastāv starp Latviju un Igauniju, kura bija pirmā, bet Vācija, kas kādreiz arī uz šo titulu lūkojās, jau labprātīgi atkāpusies, atstājot tikai godu būt pirmās mākslīgās Ziemassvētku egles radītājai 19. gadsimtā.

Igauņi apgalvo, ka pie viņiem egles rotātas jau 15. gadsimtā, tomēr tas nav dokumentāli pierādīts. Rīgai ir pamats saukties par Ziemassvētku eglītes šūpuli, jo pētnieki rakstos un liecībās atraduši, ka izrotāta egle Rīgas Rātslaukumā uzstādīta 1510. gadā un, kas svarīgi, tas ir bijis Ziemassvētkos. Kristus dzimšanai par godu egli izgreznoja Mengalvju brālības tirgotāji. Egle bijusi rotāta ar papīra puķēm, lentēm, kaltētiem ziediem, salmiem. Tā gan nav stāvējusi laukumā mēnesi, kā mūsdienās pieņemts, bet pēc svētku ceremonijas upurēta sadedzinot. 

Vēl ir kāds rakstiski neapstiprināts stāsts. Leģenda vēsta, ka Mārtiņš Luters bijis pirmais, kas aizdedzis svecītes eglē. Reiz nākot mājās kādā tumšā ziemas naktī neilgi pirms Ziemassvētkiem, viņš bijis pārsteigts par brīnišķīgo zvaigzņu mirdzumu, kas bija redzams cauri mazo eglīšu zariem. Lai saglabātu šo mirdzumu, viņš aizdedza svecītes eglītē.

LR2 vēl lai šajos svētkos katram ir eglīte, kurā aizdegt svecītes.