Šais dienās 81. mūža gadā mūžībā aizgājis viens no Liepājas muzikālajiem simboliem – dziedātājs Zdzislavs Romanovskis, Rīgas estrādes orķestra solists, ansambļa Sono dalībnieks, par kura likteņdziesmu kļuva Raimonda Paula sacerētā Baltijas jūra.

1936. gada 16. jūlijā Liepājā dzimušais Romanovskis ar savu neiztrūkstošo jūrnieka kreklu visu savu dziedātāja karjeras laiku klausītājiem atgādināja par vēju pilsētu un jūru. Jaunībā klausījies Fredija Kvinna dziedātās dziesmas par jūru, Romanovskis tās vēlāk iekļāva savā repertuārā.

No poļiem, vāciešiem un baltkrieviem cēlies šis ar Bruno Oju salīdzinātais staltais dziedātājs, kura stājas dēļ vien viņam piedeva dažu labu izrunas īpatnību. Vispirms aizrāvies ar riteņbraukšanu, 1954. gadā Romanovskis iestājās uzreiz divās mācību iestādēs – Liepājas mūzikas vidusskolā un pedagoģiskajā institūtā Fizikas un matemātikas fakultātē, kur apguva matemātikas skolotāja amatu, pa naktīm strādādams tramvaju depo, kur skaldīja bruģakmeņus un remontēja sliedes. Vēlāk Zdzislavs strādāja vakarskolā par matemātikas skolotāju, taču sirds īsti šim darbam nepieķērās. Pašmācības ceļā Romanovskis apguva ģitārspēli pēc mātesmāsas no Amerikas atsūtītās ģitārmācības grāmatas.

Izveidojoties Liepājas kultūras nama ansamblim, Zdzislavs Romanovskis sāka tajā dziedāt un 1963. gadā estrādes kolektīvu konkursā Rīgā kļuva par labāko dziedātāju. Sekoja uzaicinājums strādāt Latvijas Filharmonijā. Trīs gadus viņš dziedāja Aleksandra Kublinska vadītajā ansamblī Rīga, tad pārcēlās uz REO, kur darbojās Raimonda Paula vadībā. Tieši Romanovska basam sacerētas dziesmas Zilā, Varbūt, Liepājai u.c., kaut platēs tās iedziedāja citi. Paša Zdzislava balss studijā iemūžināta vien ar himnu Baltijas jūrai un Maestro dziesmām Zēns paņēma līgaviņu un Vecā jūrnieka stāsts.

1965. gadā filmā Rīga – Tobago maina kursu Zdzislavs Romanovskis iedziedāja Ģederta Ramana komponēto Romanci, koncertiem viņš iestudējis arī tolaik Padomju savienībā populārā Vladimira Visocka dziesmas. Dziedonis uzstājies daudzās valstīs, kopā ar viņu dziesmās pārdzīvoja, smējās un raudāja klausītāji ne tikai Latvijā, bet arī Krievijā, Polijā, Vācijā, Somijā, Ungārijā.

Pēc REO likvidēšanas desmit gadus Romanovskis dziedāja Carnikavas ansamblī Sono, ar kuru turpināja aktīvi koncertēt. 1986. gadā Zdzislavs Romanovskis atgriezās Liepājā, kur atkal pievērsās pedagoga darbam, vēlāk devās pensijā. Pēc paša aprēķiniem Romanovskis uzstājies 6000 koncertos, diemžēl tikai maza daļa viņa repertuāra iemūžināta ierakstos, kurus pats dziedātājs uz savu apaļo, 70. jubileju 2006. gadā apkopoja albumā Man 70. gadu. Togad viņš uzstājās arī festivāla Liepājas dzintars 40. gadu jubilejas sarīkojumā, atsevišķi priekšnesumi notika arī pēdējos gados.

Zdzislava Romanovska vārds pelnīti iegravēts Latvijas estrādes mūziķu Slavas alejā Liepājā, un uz visiem laikiem tas paliks Latvijas populārās mūzikas vēsturē.

Atvadīšanās no leģendārā mūziķa notiks Liepājā -  31. augustā pulksten 12:00 ...