Šķiet, ka vārda „daile” autors ir Rainis, un to par savu nosaukumu izraudzījies gan teātris, gan koris, deju ansamblis un kafejnīca. Arī kinoteātris, kas Rīgā atklāts 1936. gada 19. decembrī. Sākotnēji toreizējā kino „Daile” radītājam padomā bijis kas līdzīgs muzikālam teātrim, taču īpašnieks tomēr aprobežojās ar filmu rādīšanu un „Dailē” bija uzstādīta tam laikam modernākā Filips skaņu aparatūru un pašmāju VEF „jauna veida apgaismojums”. Zāle izcēlusies ar īpatnēju sienu un griestu formu, kas skaņu filmām devusi labu akustiku. Telpas bijušas domātas 700 apmeklētājiem, bet ēkas pamatakmens ielikts jau 1913. gadā, līdz ar to šogad svinama tās 105. jubileja.

Pēdējais filmu seanss „Dailē” notika 2007. gada novembrī, taču nu jau piecu gadu garumā tur notiek kas vairāk par kino rādīšanu, proti, dažādi sarīkojumi, lielākoties muzikāli. Tas, pateicoties Andai Zadovskai, kas 2012. gadā izlasīja sludinājumu par kinoteātra telpu izīrēšanu un nolēma īstenot sapni par pastāvīgas mājvietas atrašanu savam muzikālajam teātrim „Ars Nova”.

Kino zāle kļuva par koncertzāli ar 400 skatītāju vietām. Tajā no ēkas pirmsākumiem saglabāta un tagad atsegta ķieģeļu siena, palikušas arī vēsturiskās griestu betona sijas, kurās izkaltas lūkas. Akustika zālē ir lieliska, to apliecina profesionāļu atsauksmes un plašais koncertu klāsts, kur dalībnieku vidū kā Latvijas radio koris, tā vīru vokālais ansamblis „Daile”, protams, Maestro Raimonds Pauls ar dažādiem solistiem, kuru vidū bijuši kā Zigfrīds Muktupāvels, tā Dināra Rudāne un citi.

Ja pirms 5 gadiem mūzikas nama „Daile” durvis tika vērtas ar Jāņa Lūsēna koncertizrādi „Pus es”, tad 5 gadu jubileju „Daile” svinēs, piedāvājot Raimonda Paula un dziedātāja Daumanta Kalniņa jauno koncertprogrammu „Tikšanās dailē”. Sarīkojuma 1. daļā Maestro un Daumants Kalniņš atskaņos jaunu dziesmu ciklu ar Ineses Zanderes vārdiem.

2. daļā skanēs Paula un Kalniņa veidota dziesmu izlase ar latviešu dzejnieku vārdiem, muzicēs stīgu orķestris diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā, kā arī pavadošo mūziķu sastāvs – Raimonds Macats, Oskars Sproģis un Artis Orubs. Šādi koncerti notiks no 13. līdz 16. novembrim, kā arī nākamā gada janvārī, bet šovakar atskats uz kādu piemirstu Maestro skaņdarbu – atgādināšu „Saules dziesmu” no filmas „Melnā vēža spīlēs” ar Jāņa Anerauda dzeju dueta Nora Bumbiere un Viktora Lapčenoka priekšnesumā.