Jau sen aiz kalniem tas laiks, kad gada nogalē radioklausītāji ar nepacietību gaidīja iespēju uzzināt „Mikrofona” dziesmu aptaujas rezultātus. Tagadējai jaunajai paaudzei par šo pasākumu ir visai aptuvena nojausma, tomēr, cerams, daudzi no jums labi atceras uztraukumu pilno gadu miju, kad izredzēto simti plūda uz aptaujas noslēguma koncertiem, kamēr pārējie tos klausījās radio 31. decembrī vai 1. janvārī vēroja televizoru ekrānos.

No 1968. līdz 1994. gadam Latvijas radio populārā raidījuma „Mikrofons” organizētais balsojums par Gada populārāko dziesmu rosināja desmitiem tūkstošus klausītāju sūtīt savas vēstules ar izraudzītās melodijas nosaukumu uz Rīgu, Doma laukumu. Šogad „Mikrofona” aptaujai svinama 50. jubileja, tā tiks atzīmēta ar koncertiem, kuru dalībnieku vidū daudzi no kādreizējiem laureātiem.

„Mikrofona” aptaujas 50. jubilejas koncerti notiks 30. novembrī plkst. 19.00 VEF kultūras pilī Rīgā un 1. decembrī plkst.19.00 Latgales vēstniecībā Gors Rēzeknē. Koncertos piedalīsies Viktors Lapčenoks, Žoržs Siksna, Olga Rajecka, Uģis Roze, „Credo”, Adrians Kukuvass, Mārtiņš Brauns, Uldis Marhilēvičs, Jānis Lūsēns, Boriss Rezņiks, Brāļi Ziemeļi, Nauris Puntulis, Jānis Paukštello, Aija Vītoliņa, Andris Ābelīte, Ieva Kerēvica, muzikālā apvienība „Vintāža” un citi mūziķi. Droši vien skanēs daudzas no aptaujas uzvarētājdziesmām, kas lielākoties labi pazīstamas. Joprojām iemīļotākā no tām ir „Mēmā dziesmu”, kas kļuva par populārākos 1976. gadā, un, kad 2005. gadā tika svinēta raidījuma „Mikrofons” 40. jubileja, tika rīkota aptauja par visu laiku labāko aptaujas dziesmu – par to tika atzīta šī Raimonda Paula un Jāņa Petera „Mēmā dziesma”. To tās izpildītāji Nora Bumbiere un Viktors Lapčenoks 1976. gadā dziedāja arī Starptautiskajā konkursā Polijas pilsētā Sopotā, dziesmai vēlāk bijis daudz izpildījuma variantu, un tie bija tie skaistie laiki, kad par savu favorīti klausītāji balsoja tikai ar vēstulēm.

Tāpat joprojām iemīļotas ir visas pārējās dziesmas – uzvarētājas, varbūt, izņemot pēdējos aptaujas norises gadus, kad balsošana jau notika ar anketu palīdzību, līdz ar to veidojās kolektīvie balsojumi, turklāt pēdējā izšķirošā kārta bija pats noslēguma koncerts. Tā nu būtībā no mūsu ikdienas ir pazudusi 1994. gada Mikrofona rokaptaujas uzvarētāja, Grupas „Linga” dziesma „Nāc man līdz”, arī Aigara Grāvera dziesma „Klusumā”, kas plūca uzvaras laurus 1992. gadā, skan pavisam reti. To nevar teikt par Jumpravas dziesmām „Baltā” un „Peldētājs”, kas tika atzītas par populārākajām attiecīgi 1990. un 1991. gadā.

Un tomēr pirmās aptaujas uzvarētāja, Raimonda Paula „Mežrozīte” ir viszaļākā no tām melodijām, kas vainagojušas klausītāju simpātiju tabulu. Protams, jāatgādina, ka šīs klausītāju aptaujas idejas autors ir izcilais radiožurnālists un sporta komentētājs Gunārs Jākobsons, kurš piedalīsies minētajos „Mikrofona” aptaujas 50. jubilejas koncertos.

Jā, „Mežrozīte” zaļo tāpat kā „Dāvāja Māriņa” un „Cielaviņa”, „Uzsniga sniedziņš balts” un „Pie laika” un citas. Tikpat iemīļotas ir vairākas aptaujas 2. vietu ieguvējas kā „Tik un tā” un „Dziesma, ar ko tu sāksies”. Vairums no tām dziesmām, kas skanēja Mikrofona aptauju noslēguma koncertos, jau esat dzirdējuši programmā „Zelta graudi”, taču tomēr atradu kādu skaņdarbu, kas iekļuva labāko desmitniekā, taču par to bijām piemirsuši mēs visi – gan jūs, klausītāji, gan es. Un tātad – 12 1265 balsīm 1985. gada „Mikrofona” aptaujā 9. vietā ierindojās Adriana Kukuvasa dziesma „Pusnaktī” ar Vitauta Ļūdēna dzeju, kuru autors noslēguma koncertā atskaņoja kopā ar savu toreizējo grupu „Proventus”.